Silindir Kapağı Çatlağı

By | 22 Nisan 2020

Silindir kapakları, motorunuzun diğer parçaları kadar dayanıklı olmadığından dolayı zamanla aşınarak çatlamaktadır. Bunun sebebi ağırlıktan tasarruf olsun diye otomobil firmalarının silindir kapağını motorun diğer parçaları kadar sağlam üretmemesidir. Hal böyle olunca aracınızın hararet yapması gibi durumlarda silindir kapağı çatlağı sık görülen bir sorundur.

Kapağın malzemesi dayanıklılığını da etkilemektedir.

Örneğin; Demirden yapılan silindir kapakları daha dayanıklı olup kolay çatlamazken, aliminyumdan yapılan silindir kapakları daha dayanıksız olup ve zora gelmesi durumunda hemencecik çatlamaktadır.

Silindir Kapağı Çatlağının Nedeni

Silindir kapağında çatlağa neden olan en büyük şey aracınızın hararet yapmasıdır. Hararet yapan bir araçta ilk başta silindir kapak contası yanacak ve hararet hala durmadan devam ederse direk silindir kapağının kendisini çatlatacaktır.

Silindir Kapağı Çatlağı Belirtileri

Gel gelelim bunun nasıl anlaşıldığı kısmına. Silindir kapağının çatladığının anlaşılması ilk başlarda zor olsa da, zamanla çatlağın büyümesiyle kendini daha fazla belli etmektedir. Soğutma suyu, yağ gibi maddeler içerdiğinden bunlar size ipucu verebilir.

Nasıl belirtiler gösterir onlara bakalım şimdi.

Soğutma suyunun eksilmesi

Silindir kapağında aynı zamanda soğutma suyu da bulunduğu için soğutma suyu çatlaktan dışarı kaçabilir. Genleşme kabınızda soğutma suyunun sürekli eksildiğini fark edebilirsiniz. Bu durum oldukça tehlikelidir. Aracınızın motor sıcaklığını düzenli olarak kontrol etmenizde fayda var.

Motor yağının eksilmesi

Kapaktaki çatlağın belki de en büyük belirtisi motor yağının eksilmesidir. Silindir kapağındaki çatlakta biriken yağ zamanla dışarı kaçarak aracınızın yağsız kalmasına neden olabilir. Bu gibi durumlarda aşırı hararetten dolayı motorunuz zarar görecektir.

Motor’da performans kaybı

Kapakta meydana gelebilecek bir çatlak, yanma odasında bulunan ecu tarafından hazırlanmış havanın dışarı kaçmasına neden olacağı için motorda performans kaybına neden olabilmektedir. Aracınızın performansında normal olmayan negatif bir değişiklik fark edebilirsiniz.

Tekleme

Çatlağın çok fazla büyümesi durumunda yanma odasında zaten güçlükle yanan hava-yakıt karışımı artık yanamayacak kadar kötü seviyeye gelebilir. Bu durumda aracınızda ilk fark edeceğiniz şey motor teklemesidir. Bundan dolayı gaza yüklenildiğinde bir isteksizlik meydana gelebilir.

Motordan duman çıkması

Panik yapmanıza gerek yok motorunuz yanmıyor. Her ne kadar oldukça nadir de görülse, bazen çatlak o kadar büyür ki aracınızın ön kısmından duman çıktığını görebilirsiniz. Ama söylediğimiz gibi bu oldukça nadir görülür. Buna sebep olan şey çatlaktan dışarı kaçan soğutma suyu, motor yağı gibi bileşenlerin sıcak motora temas etmesidir.

Silindir Kapağı Çatlağına Kaynak

Olur mu diye sorarsanız evet olur. Silindir kapağınızın çatlaması durumunda sanayi’de uygulanan ilk tamir işlemi genel olarak kapağın yerinden sökülüp kaynak yapılmasıdır. Her ne kadar bir çok kişinin sorununa çözüm olsa da, bazı durumlarda kaynak tutmayıp tekrar çatlamaktadır. Bu yüzden nereye yaptırdığınız oldukça önemlidir. Kapağa kaynak yapacak yerin mutlaka işinin ehli olması gerekiyor ki aracınız başınıza daha büyük masraflar açmasın.

One thought on “Silindir Kapağı Çatlağı

  1. Ali Eskikent

    İyi akşamlar
    2010 model Peugeot 1.6 dizel üst kapak taşlama, kaynak ve sızdırmazdık testi ücreti ne olabilir. Teşekkürler

    Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir