Sentetik Motor Yağı Nedir?

By | 30 Haziran 2020

Araç motorlarında kullanılabilen iki tür yağ vardır. Bunlardan biri, geleneksel konvansiyonel mineral yağlar; diğeri ise, giderek kullanımı yaygınlaşan sentetik yağlardır. Her iki yağ da petrolden elde edilmektedir. Sentetik yağın farkı; daha gelişmiş sistemlerde damıtılması ve daha saf olmasıdır. Ayrıca, sentetik yağlara üretim aşamasında eklenen katkı maddeleri; yağın güçlendirilmesini, böylelikle, motoru daha iyi korumasını sağlamaktadır. Bu nedenle, sentetik yağların daha kaliteli olduğu söylenebilir.

 

Neden Sentetik Yağ Tercih Edilmeli?

Sentetik yağların, sıradan madeni yağlar karşısında, pek çok üstün özelliği ve avantajı bulunmaktadır.

  • Mineral yağlar, tortu birikimine neden olabilir; bu da, motorun verimini düşürür ve ömrünü kısaltır. Sentetik yağlar, motorda birikinti oluşmasını engelleyerek, performansını ve kullanım ömrünü artırır.
  • Sentetik yağ, motorun performansını ve gücünü arttırır.
  • Motor yağı, motor parçalarını korumak, aşınmasını engeller. Sentetik yağlar, mineral yağlara oranla, aşınmaya karşı daha fazla koruma sağlar; dolayısıyla, motorun kullanım ömrünü uzatır.
  • Araç bir süre çalışmadan bekleyince, motor yağı çöker. Daha sonra motor çalıştırıldığında, yeniden akmaya başlar. Madeni yağların motor parçaları arasında akması için, sentetik yağlara oranla daha fazla zamana ihtiyacı olur. Sentetik yağlar, soğuk hava şartlarında bile çabuk akabilme özelliğine sahiptir ve motor çalışır çalışmaz, koruma görevini yerine getirmeye başlar.
  • Araç motoru, çalışırken çok yüksek sıcaklıklara ulaşır. Bu sıcaklık, motor yağının bozulmasına ya da buharlaşmasına neden olmakta; bu nedenle daha sık değiştirilmesi gerekmektedir. Sentetik motor yağları, yüksek sıcaklıklara dayanacak biçimde üretilmiştir. Sentetik yağlar, ayrıca, geleneksel yağlara oranla, daha az buharlaşırlar. Bu durum, daha az yağ tüketimi ve yağın daha seyrek değiştirilmesini sağlar.
  • Sentetik yağlar, aracın yakıt tüketimini azaltarak tasarrufa neden olurlar.
  • Sentetik yağlar, sıradan madeni yağlara oranla daha temizdir ve bu nedenle çevreye daha az zarar vermektedirler.

 

 

Sentetik Yağ Pahalı Mı?

Sentetik motor yağları, üretim sürecinde yoğun kimyasal işlem gerektirdiği için, mineral yağlara oranla daha yüksek fiyata sahiptir. Ancak, hem motora ve araca sağladığı fayda, hem de daha uzun süre kullanılması nedeniyle, verilen bedelin karşılığını ödemekte ve uzun vadede daha ekonomik olmaktadır.  Sentetik motor yağı, en rafine motor yağıdır; araç motoruna en iyi korumayı sağlar; aşırı sıcak ya da soğuk havalar, yoğun trafik, bozuk yollar gibi zor koşullarda, diğer yağlara oranla çok daha iyi performans göstermektedir.

Sentetik yağlar dışında, yarı sentetik motor yağları (sentetik karışım motor yağı) da bulunmaktadır. Yarı sentetik (semi sentetik) yağlar, yüzde 70-80 oranında mineral yağa yüzde 20-30 oranında sentetik yağ eklenerek elde edilir. Bu yağlar, mineral yağlar ile sentetik yağlar arasında yer almaktadır. Fiyatı sentetik yağlardan daha ucuz; koruması, mineral yağlardan daha yüksektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir