Şarj Dinamosu (Alternatör) Arızası Belirtileri

By | 19 Mart 2020

Araçlar çalışırken yüksek miktarda elektrik tüketmektedir. Maalesef, akü tek başına araçların bu yüksek elektrik ihtiyacını karşılamak için yeterli değildir. Şarj dinamosu işte tam bu noktada, araç çalışmaya başladığı andan itibaren görevi teslim alarak akünün yükünü hafifletir ve aküyü sürekli olarak şarj ederek işlevini korumasını sağlar. Eğer araçlarda şarj dinamosu hiç olmasaydı, akü bir aracın elektrik ihtiyacını oldukça kısa bir süre sırtlayabilirdi.

Şarj dinamosunun arızalandığını araçlarda görülen bir takım belirtilerden anlayabilirsiniz.

Bitik Akü

Akü araç çalışırken sürekli olarak şarj dinamosu tarafından şarj edildiğinden dolayı eğer şarj dinamosu görevini yapamazsa akü daha şarj olmayacağı için bir süre sonra akünüz tamamen bitecektir. Eğer şanslıysanız akünüzü sanayide şarj ettirerek bir süre daha idare edebilirsiniz. Bazen akü daha şarj edilemeyecek kadar bitmiş oluyor. O zaman yeni akü almaktan başka şansınız pek kalmıyor diyebilirim. Akünün bitmesi veya bitmeye yakın olması durumda aracınızı hiç çalıştıramayacak veya çalıştırmakta güçlük çekeceksiniz çünkü ilk çalıştırmada aracın elektrik yükünü akü sırtlıyor, sonra ise şarj dinamosuna devir ediyor.

Düzenli olarak akünüzün bitmesinden şikayetçiyseniz şarj dinamonuzdan şüphe edebilirsiniz.

Sönük Işıklar ve Yavaş Otomatik Camlar

Aracınızda bulunan elektronik aksesuarlar araç çalışırken şarj dinamosunun gücüyle çalışır. Şarj dinamonuz çalışıyor ama yeterli kadar güç üretemiyorsa aracınızda bulunan farlar, göstergeler falan öncesiyle kıyasladığınızda daha sönük ve isteksiz bir şekilde yanacaktır.

Bunun haricinde eğer aracınızın camları otomatikse kapatırken açarken falan çok daha yavaş ve isteksiz açılıp kapanır.

Bu durumlar şarj dinamosunda bir sorun olduğunun habercisi olabilir.

Rahatsız Edici Ses

Şarj dinamosunun içinde elektrik üretimi için kullanılan bazı dönen parçalar bulunmaktadır. Bu parçalar zamanla şarj dinamosunun eskimesiyle rahatsız edici bir ses çıkarmaya başlar. Kulağınızı şarj dinamosunun olduğu yere doğru yaklaştırdığınızda oradan gelen tuhaf bir ses duyuyorsanız içeride bazı parçalar aşınmış & ömrünü doldurmuş olabilir.

Bazen alternatörü söküp içerideki dinamik parçaları değiştirmek ses problemini çözmektedir. Sanayide özellikle elektrikçiler bu işi yapan elektrikçiler bulunmakta.

Kötü Kokular

Bazen arıza şarj dinamosunun kendisinden değil de, kayışından kaynaklanabilir. Örnek veriyorum mesela kayış miladını doldurmuşsa veya bir yere şiddetli bir şekilde sürtüyorsa şarj dinamosunun olduğu kısımdan böyle yanık kokusuna benzer bazı kokular alabilirsiniz.

Her ne kadar nadir görülse de bazen kayış, şarj dinamosunun kasnağına sürtmektedir. Bu durumda yanık kablo kokusunu andıran bir koku alabilirsiniz.

Arıza lambası

Çok eski bir araca sahip değilseniz ve yaşadığınız sorun kayıştan kaynaklı değilse, şarj dinamonuz arızalandığında elektrik üretimi kesintiye uğrayacağı için aracınızın elektronik kontrol ünitesi tarafından bu durum arıza olarak algılanacak. Göstergenize baktığınızda akü ışığının veya arıza lambasının yandığına şahit olabilirsiniz. Bu noktada aracınız akünüzün ömrü yettiği kadar çalışmaya devam eder. Ancak daha önce de bahsettiğim gibi bilmeniz gerekir ki akü fazla dayanmayacaktır.

En kısa sürede sanayide bir elektrikçiye giderek sorununuzun çözülmesi gerekmektedir. Yoksa yolda kalmanız kaçınılmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir