Patinaj Sistemi (ASR) Arızası Uyarısı Nedir?

By | 30 Haziran 2020

ASR (Anti Patinaj Sistemi), aracın kalkışta patinaj yamasını engelleyen sistemdir ve ‘çekiş kontrol sistemi’ olarak da bilinmektedir. Son yıllarda üretilen araçların birçoğunda kullanılan ASR, kolay ve güvenli sürüş sağlar. Sürücünün gaz pedalına ani ve şiddetli basması durumunda, araç patinaj yapar; bir başka deyişle, tekerlekler ileri gidemez ve araç kendi etrafında döner. Bu durum, özellikle trafikte bazı kazalara, lastiklerin aşınmasına ve araç motorunun zarar görmesine neden olur. ASR, tüm bu sorunları ortadan kaldırmak amacıyla geliştirilmiştir. Anti Patinaj Sistemi, 1992 yılından bu yana otomobillerde kullanılmaktadır.

ASR sistemi, aracın patinajdan kurtarılmasının dışında, olumsuz yol koşullarında da başarılı bir rol oynamaktadır. Özellikle kaygan zeminde kalkışı kolaylaştırır; virajlarda aracın savrulmasını önler. Anti patinaj sistemi, lastiklerin yıpranmasını da engellemektedir.

 

ASR Sisteminin Faydaları Nelerdir?

  • ASR uyarı lambası aracılığıyla sürücüyü uyarır. Lamba yandığında, yol kaygan ya da araç gerekenden daha hızlı demektir. Bu durumda yapılması gereken, hızı azaltmak ve yola dikkat etmektir.
  • Özellikle kış şartlarında, ıslak ya da buzlu, kaygan yollarda ya da zorlu arazi koşullarında, ASR, arka tekerlekleri, boşa dönmemesi için frenleyerek, aracın yolda kaymasını ve savrulmasını engeller. Böylece güvenli sürüşü sağlar.
  • Sürücü, yol koşullarına uygun olmayan yüksek bir hızda gidiyorsa, ASR, gazı keserek aracın yavaşlamasını sağlar.
  • Virajlarda aracın savrulmasını engeller.
  • Aracın lastiklerinin, aks, şanzıman, debriyaj balatası gibi parçalarının kullanım ömrünü uzatır.
  • ASR sistemi, güçlü bir yol tutuşunun yanısıra, kolay ve hızlı kalkış sağlar.

Patinaj önleme sistemi, istendiği zaman devre dışı bırakılma özelliğine sahiptir. Ancak, zorlu yol koşullarının yanısıra, şehir içi trafiğinde de ASR’yi aktif tutmak, trafikte yaşanabilecek beklenmeyen durumlar için önlem almak anlamına gelmektedir.

 

ASR Nasıl Çalışır?

Aracın ani ve hızlı kalkışlarında, tekerleklerin patinaj yapmasını engellemek için geliştirilen ASR, hız algılayıcılar aracılığıyla sorunu algılayarak devreye girer ve ABS hidroliğini de devreye sokarak, tekerleklere fren uygular. Sözü edilen hız algılayıcıları, hangi tekerleğin patinaj yapacağını belirler. ABS hidroliği, her tekerleğe ayrı fren basıncı uygular. Bu iki sistemin bileşimiyle, hangi tekerlek patinaj yapıyorsa, o tekerleğe gereken fren uygulanır. ASR, bir yandan da, ateşleme, yakıt enjektörü, gaz pedalı sensörü parçaları kullanarak motor gücünü kontrol eder ve tekerleklerin hızını azaltır.

 

ASR Arızası Nasıl Anlaşılır?

Özellikle yeterince deneyimi olmayan sürücülerin ASR arızasını anlaması çok kolay olmamaktadır. Arızanın anlaşılmasında ilk yöntem, ASR ışığını kontrol etmektedir. ASR ışığı, frenleme devredeyken yanar; araç normal çekiş gücüne ulaştığında söner. Bu ışığın yanıp sönmesi arıza göstergesi değildir; eğer ışık sürekli yanıyorsa, ASR sisteminde bir arıza var demektir. ASR ışığı hiç ara vermeden yanıyorsa, aracın bir an önce teknik servise götürülmesi gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir