Oksijen (Lambda) Sensörü Arızası Belirtileri

By | 19 Mart 2020

Oksijen veya diğer adıyla Lambda sensörü yeni nesil araçların egzozlarında yanmamış oksijeni tespit ederek aracın beynine bildiren bir parçadır. Tespit edilen oksijen miktarı olması gerekenden fazla veya eksik ise Elektronik Kontrol Ünitesi (ECU), oksijen (lambda) sensöründen aldığı verilere göre yanma odasındaki hava yakıt karışımını ayarlayarak daha verimli bir yanmanın gerçekleşmesini ve aynı zamanda egzoz emisyonlarının azalmasını sağlar.

Aracın egzoz sisteminde korumasız bir konumda olduğu için çevre koşullarına (yağmur, çamur) veya eskimeye bağlı olarak Oksijen sensörünün arızalandığı sık görülen bir gerçektir. Sensör arızalandığında ECU‘ya yanlış veya eksik veri göndereceği için aracınızda bazı problemlerin ortaya çıkması kaçınılmaz bir gerçektir.

Peki Oksijen veya Lambda sensörü arızalandığı durumlarda nasıl belirtiler gösterir onlardan bahsedeyim sizlere.

Arıza Lambası

Oksijen sensörünün arızalanması durumunda her şeyden önce ilk fark edeceğiniz şey göstergelerde yanan motor arıza lambasıdır. Aracınızı sanayide OBD2 cihazına bağlatarak veya şu alışveriş sitelerinde satılan 50 liralık OBD2 cihazlarından edinerek sorunun gerçekten oksijen sensöründen kaynaklanıp kaynaklanmadığını tespit edebilirsiniz.

Çürük Yumurta Kokusu

“Araçta çürük yumurta kokusu ne alaka” dediğinizi duyar gibiyim. Evet aynen öyle yanlış duymadınız. Oksijen sensörünün arızalı olduğu durumlarda katalitik konvertörünüzde bulunan yanmamış oksijen, çürük yumurta kokusuna sebep olabilir.

Eğer böyle bir koku alıyorsanız oksijen sensörünüz miladını doldurmuş demektir.

Egzoz Emisyon Değerlerinin Artması

Arızalı bir oksijen sensörü elektronik kontrol ünitesine yanlış bilgiler göndereceğinden dolayı motor zengin karışım ile çalışacaktır. Bu durumda egzoz emisyon testlerinizde emisyon değerlerinizin artışına tanıklık edebilirsiniz.

Egzoz emisyon değerlerinizin çok yüksek çıkması durumunda araç muayenesinden geçemezsiniz.

Hızlanamama Sorunu

Elektronik Kontrol Ünitesi (ECU), arızalı oksijen sensöründen aldığı değerlere dayanarak aracınızın fakir karışımda çalışmasına neden olabilir. Araç fakir karışımda çalışırsa yanma odasına giden yakıt azalacağından dolayı motor performansında gözle görülür bir azalma meydana gelir ve bu noktada seyir halindeyken aracınızın eskisi kadar iyi hızlanmadığını ve hızlanmaya çalışırken tekleme yaptığını fark edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir