Nereden Otogaz Almalıyım?

By | 28 Mayıs 2020

Dünyada ve ülkemizde bilindiği gibi LPG ham petrolün damıtılmasıyla ya da doğalgaz yataklarındaki gazların likitleştirilmesi ile temin edilir. Ham petrolden elde edilen LPG’nin içerisinde, saf bütan ve propanın dışında istenmeyen diğer kimyasal içerikli maddelerde bulunur. Bu kimyasal maddeler rafinerinin üretim niteliğine, rafinerinin yaşına, ham petrolün menşeine bağlı olarak üretilen ürünün içinde de görülür. İşlenmemiş ham petrol, doymamış veya doymuş hidrokarbonları beraberce içinde bulundurur. Rafinerilerin bu ürünleri birbirinden tamamı ile temizlemesinin teknik olarak olası olmadığı bilinmektedir.

Oto Gazların Sınıflandırılması

Doğalgaz yataklarından elde edilen LPG ise, yöntemde “field grade” denilen bu sektörün en nitelikli gazı olarak kabul edilmektedir. Zira yapısı gereği gazların %95 i doymuş hidrokarbonlardan meydana gelir. Doğalgaz yataklarında bulunan LPG ‘yi meydana getiren nedenler her türlü oluşum evresini tamamlamış ve (doymuş hidrokarbon olarak ) gaz durumuna gelmişlerdir.

Sonuçta; A ya da B firmasının gazının kalitesinden değil bu firmaların gaz temini sağladıkları petrol yataklarının kalitesine ve kaynaklarına bakmak gerekiyor. A firması yalnızca doğalgazdan damıtılarak elde edilen LPG’yi kullanıyor, B firması ise rafineri ürünü LPG kullanıyor ya da (ikisini karıştırıp) paçal yapıyorsa ve aralarındaki nitelik farkı tatbik edilmişse, tabii ki A firmasının gazı daha niteliklidir. Bütün yukarıda izah ettiklerimizi daha bilimsel yorumlamak amacıyla her iki gaz numunesinin gaz kromotografi sonuçlarına bakmak gerekir.

Raporların genelinde görülen toplam olefin verileri çok önemlidir. Bu sonuçlara dayanarak ham petrolden üretilmiş olan LPG de % 5 den %21 e kadar çıktığını görürüz. Doğalgazdan elde edilen LPG de ise bu sonucun %0.2-0.5 arasında olduğunu görülmektedir. Bu da olefinin zararı buharlaştırıcıların içersinde biriken, yanmayan, bal kıvamında, buharlaştırıcının kapasitesini ve işlevini bozan bir ürün olarak birikmeye devam eder.

Güvenle Gaz Almak İçin Bilinmesi Gerekenler

Ayrıca, tüketici aracına LPG alırken reklamlara ve sloganlara inanmadan gaz ikmal istasyonunda bulunan bilgilendirme tabelalarında alttaki özelliklerin en az beş tanesi tamamsa artık siz o istasyondan güvenle gaz alabilir demektir.

• Bütün Türkiye’de süregelen olarak her noktada gaz satışı var mı?
• Ev ve endüstri tüpü ile de hizmet sağlıyor mu?
• En az yirmi senedir gaz pazarında eksper mi?
• LPG ikmal tankerlerine temiz, bakımlı ve yeni olarak yollarda rastlıyor musunuz?
• İstasyonlarının içi, temizliği, personeli, dispenserleri manzara yönünden sizi tatmin ediyor mu?
• LPG nin menşei Doğalgazdan mı? Rafineri malı karışık LPG mi?
• Tesiste her gittiğinizde aynı personelle mi karşılaşıyorsunuz?
• Topraklamanızı bağlıyorlar mı?
• Çeşitli etkinliklerde vakit vakit basında rastlıyor musunuz?
• Ücretsiz müşteri danışma hattı var mı?
• Yaşayabileceğiniz sorunlar karşısında müşteri desteği ve yardım platformu bulabiliyor musunuz?

Çıkan tüm bu verilerden sonra aracınıza LPG’yi nereden alacağınıza artık karar verebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir