Mutlak Basınç (MAP) Sensörü Arızası Belirtileri

By | 18 Mart 2020

Yeni nesil araçlarda, aracın elektronik kontrol ünitesi (ECU) motordaki havanın basıncını Mutlak Basınç yada diğer adıyla MAP Sensörü aracılığıyla ölçmektedir. Eğer bazı nedenlerden ötürü map sensörü görevini yerine getiremezse motorunuzda bazı düzensizlikler meydana gelecektir. Bu yüzden sorunun gerçekten MAP sensöründen mi kaynaklandığını belirleyip kısa süre içerisinde çözüm üretilmelidir.

Map sensörü bozulduğunda veya görevini yerine getiremediğinde nasıl belirtiler gösterir onlara bakalım şimdi.

Motorda performans kaybı

Mutlak basınç sensörünün, elektronik kontrol ünitesine yanlış bilgi gönderdiği durumlarda motorda performans kaybı ortaya çıkabilir. Hızlanmaya çalıştığınız anlarda bunu kolayca fark edebilirsiniz. Ayrıca, rolantideyken de daha önce duymadığınız sarsıntılar & titreşimler falan duymanız mümkündür.

Buji kararması & aşınması

Emme manifoldundaki basınç düzgün bir şekilde ölçülmediğinde aracınız zengin veya fakir karışımda çalışacaktır. Bu durum meydana geldiğinde silindirlere ya daha fazla yakıt gidecek, yada daha fazla oksijen. Zengin karışım ile çalışan motordaki bujiler zamanla kararmaya başlayacağından dolayı bujilerin uçlarındaki aşırı siyahlıktan anlayabilirsiniz. Fakir karışımda çalışan motorda ise bujiler aşınmaya başlacağından dolayı performans kaybı gözlenebilir.

Motor arıza lambası

Çok eski bir otomobile sahip değilseniz (1996 öncesi), MAP Sensörünün arızalandığı durumlarda motor arıza lambasının yandığına tanıklık edebilirsiniz. 1996 yılından sonra üretilen bir çok otomobilde küçük bir arıza tespit cihazı sayesinde arıza kodundan neden lambanın yandığı tespit edilebilir.

Ancak bazen vakum hortumlarında oluşan bazı çatlaklardan dolayı da bu lamba yanabilir çünkü map sensörü hortumlardan istemsizce giren havayı elektronik kontrol ünitesine hatalı bir şekilde bildirebilir.

Emisyon artışı

Araç muayenesinden önce her araç sahibinden egzoz testine girmesi istenir. Mutlak basınç sensörü arızalandığında genellikle aracın zengin karışımda çalışmasına sebep olduğundan dolayı egzoz emisyon değerleriniz yüksek çıkacaktır. Bu durumda muayeneden kalabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir