Motor Teklemesi ve Nedenleri

By | 20 Mart 2020

İçten yanmalı motorlarda, ateşleme elemanlarından, elektronik elemanlardan, yakıttan ve nadir olarak mekaniklerden kaynaklanan bir sorun oluştuğunda yanma düzgün gerçekleşmez. Bu durumda halk arasında “tekleme” diye tabir edilen yanmanın kesintiye uğraması sorunuyla karşılaşırız. Motor teklemesi bazen tek bir silindirde, bazen ise tüm silindirlerde meydana gelir. Bu durumla karşılaştığınızda bir teklemeye neyin sebep olduğunu bulmak oldukça güçtür çünkü araçta bulunan bir çok şey teklemeye sebep olabilir.

Yakıt Kaynaklı Tekleme

Türkiye, Avrupa ülkeleriyle kıyaslandığında yakıt temizliği konusunda sınıfta kalıyor malesef. Özellikle şehir içinde bulunmayan akaryakıt istasyonlarından yakıt almaya korkar olduk bu yüzden çünkü benzinli araçlarda yanma odasına giden pis yakıt kolay bir şekilde yanmayacağı için araçlarımızda teklemeye neden olabilir.

Bunun yanı sıra eğer dizel araç kullanıyorsanız pis yakıt enjektörlerinizi zamanla tıkattığından dolayı aracınızda tekleme olur.

Mekanik Kaynaklı Tekleme

Motorda hareket eden onlarca mekanik parça bulunmaktadır. Teklemenin sebebi bu mekanik parçaların birinden de kaynaklanabilir. Eğer daha önce araca hararet falan yaptırdıysanız silindir bloğu veya silindir kapağı çatlamış olabilir. Bu durumda yanma odasına gereksiz hava gireceğinden dolayı tekleme yapar.

Sübapların erimesi ise teklemeye sebep olabilecek en büyük mekanik sorundur. Özellikle LPG’li araçlarda sübaplar daha kolay erimeye başlar. Sübaplar eridiğinde düzgün görev yapamayacakları için teklemeye sebep olabilir.

Ateşlemeden Kaynaklı Tekleme

Ateşleme sisteminde meydana gelebilecek en ufak sorun aracınızda teklemeye sebep olabilir. Bujilerin zamanında değiştirilmemesi, ateşleme bobinin arızalanması ve buji kabloların elektriği düzgün bir şekilde bujilere iletememesi durumunda ateşleme kesintiye uğrayacaktır ve yanma odasındaki hava yakıt karışımı düzgün bir şekilde yanamayacaktır.

Ateşleme bobini, aküden aldığı 12 voltluk enerjiyi binlerce volta çevirdiğinden dolayı oldukça ısınan bir parçadır. Bundan dolayı zamanla kendi kendini bitirir ve değiştirilmesi gerekir. Eğer değiştirilmezse bujilerin düzgün bir ateşleme yapabilmesi için gereken elektriği üretemeyeceği için teklemeye sebep olur.

Buji kablolarının da teklemeye sebep olabileceğini aklınızdan çıkarmayın. Ya ömrünü doldurduğundan tekleme yapar yada orjinal olmadığından dolayı. Sanayide genelde bir çok kişi ekonomik sebeplerden dolayı aracına orjinal buji kablosu taktırmamaktadır. Yan sanayi buji kabloları kalitesiz malzemeden yapıldığı için ateşleme bobini tarafından üretilen elektriği bujilere tam olarak taşıyamaz ve motor teklemesi olur.

Bunun haricinde her ne kadar nadir görülse de buji kabloları, bobine ve bujilere gevşek bir şekilde takılırsa da tekleme görülebilir. Hemen arızalı diye çöpe etmeyin parçaları. Önce bir kontrol edin bakalım sıkı bir şekilde takılmış mı.

Elektriksel Kaynaklı Tekleme

Bildiğiniz üzere araçlarda bulunan ECU (Elektronik kontrol ünitesi), sensörlerden bilgi alarak yanma odasındaki hava yakıt karışımının ayarını yapar ve ateşlemenin zamanlamasını, ne zaman yapılacağını belirler. Eğer ECU’nun kendisinde veya sensörlerde bir sorun varsa hava yakıt karışımı dengesizleşeceği için motordaki teklemenin tetikleyicisi olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir