Motor Kulağı Arızası

By | 23 Nisan 2020

Otomobillerde bulunan motorlar çalışır durumdayken oldukça sarsıntılı olurlar. Motor kulağı ise bu sarsıntının aracın içerisine girip sürücüyü ve seyahat eden diğer kişileri rahatsız etmesini engeller. Bu yüzden motor kulakları araç konforu açısından olmazsa olmaz parçalardır. Bu makalemizde araçlarda bulunan motor kulaklarının işlevine ve arızalanıp görevini düzgün yapamaması durumunda nasıl belirtiler ortaya çıkarır onlara bakacağız.

Motor Kulaklarının Görevi

Motor kulağı araçlarda bulunan motoru sıkıca şaseye bağlayan küçük ama etkili parçalardır. Araçların bir çoğunda 4 tane bulunan motor kulakları lastik içerdiklerinden dolayı motorun çalışması sırasında ortaya çıkardığı sarsıntıyı emerek konforu sağlarlar.

Konforun haricinde, sarsıntı aynı zamanda motorda bulunan diğer parçalara da kademeli olarak zarar vereceği için başınıza bir çok masraf çıkarabilir. Motor kulakları bu noktada devreye girerek sarsıntının diğer parçalara zarar vermesini önler.

Motor Kulağı Arızası Belirtileri

Motor kulağının arızalanması durumunda aracımızda bazı olumsuz şeyler ortaya çıkacaktır.

Sarsıntı

İlk ortaya çıkacak belirtiler arasındadır. Sarsıntıyı engellemek motor kulaklarının birinci görevi olduğu için eskimesi durumunda ilk olarak fark edeceğiniz şey aracının içerisinde bile hissedebildiğiniz o sarsıntıdır.

Ses

Kulaklarda bulunan plastik madde sadece sarsıntıyı değil aynı zamanda sarsıntının getirdiği sesi de absorbe etmektedir. Kulaklara bir zarar gelmesi gelinde sarsıntıyla birlikte aracın taa içerisine kadar giren rahatsız edici bir ses ortaya çıkaracaktır.

Sağa & Sola hareket eden motor

Sağlam motor kulakları motorunuzun aşağı ve yukarı haricinde bir yöne hareket etmesini engeller. Eskimiş kulaklar gevşeyeceği için motorun sağa veya sola hareket etmesine sebep olabilir. Bu durum sarsıntıyı daha da arttıracaktır.

Yamuk duran motor

Bazen motor kulaklarının hepsi değil, bir tanesi falan aşınır. Bu durumda kaputu açıp motoru incelediğinizde motorun yamuk durduğuna şahit olabilirsiniz. Zararlı mı derseniz evet bu da zararlı çünkü soğutma sisteminin akışı bozulacaktır.

Motor bloğunda çatlak

İçinde yanmanın gerçekleştiği düzgün çalışan bir motor düşünün. Sizce o motor düzgün bir şekilde yerinde durmayıp sağa sola çarparak çalışmaya devam ederse bundan etkilenmez mi zannediyorsunuz? Eğer öyleyse yanılıyorsunuz. Eskimiş motor kulaklarından dolayı oluşan sarsıntı zamanla motor bloğunun dolaylı olarak çatlamasına sebep olabilir. Bu yüzden kısa süre içerisinde değiştirmenizde fayda var.

Motor Kulağı Değişim Masrafı

Aracınızın markasına ve modeline göre değişir. Fransız grubu araçların değişim masrafı oldukça ucuz olurken, Alman grubu araçların motor kulağı değişim masrafları ise bi o kadar da fazladır. Sonuçta değişeceksiniz. Bu konuda 2-3 kuruşun hesabını yapmayın çünkü daha büyük sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Aklınıza takılan bir soru olursa aşağıdaki yorum kısmından bize sorabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir