Motor Bloğu Çatlağı

By | 22 Nisan 2020

Motor (silindir) bloğunda çatlak oluşması ne yazık ki bir otomobilin başına gelebilecek en kötü şeylerden bir tanesidir. Her ne kadar nadir görülse de “benim başıma gelmez” diye düşünmeyin. Bu motor bloğunda çatlak oluşması sorunuyla karşılaşıldığında tamir işlemi için motorun tamamen inmesi gerekiyor bu yüzden oldukça masraflı ve sıkıntılı bir işlemdir.

Motor Bloğu Çatlağının Nedeni

Sizin de tahmin edebileceğiniz üzere en büyük nedeni motorun hararet yapmasıdır. Motor blokları her ne kadar yüksek ısıya ve soğuğa karşı dayanıklı olarak üretilse de ülkemizde maddi nedenlerden dolayı araçlara takılan LPG gibi yakıt sistemleri aracın çok fazla hararet yapmasına neden olarak motor bloğunu çatlatır. Bu yüzden LPG’li araçların motor bloğu, Dizel araçlarla kıyaslandığında daha kolay ve erken çatlar.

Motor Bloğu Çatlağının Belirtileri

Motor bloğundaki çatlak aracınızda bazı belirtiler ortaya çıkarır. Bu belirtileri dikkatle incelemenizde ve kendi tespitinizi yapmanızda fayda var.

Motor suyuna yağ karışması

Motor bloğunun içinde küçük yağ ve su kanalları bulunmaktadır. Eğer çatlak yağ kanalında oluştuysa kaputu açtığınızda genleşme kabında yağ ve yağımsı maddelere rastlayabilirsiniz. Motor suyuna yağ karışması durumunda erken müdahale şarttır çünkü zamanla radyatör dahil aracınızın bir çok parçası zarar görecektir.

Yağa su karışması

Suya yağ karışmasının tersine, eğer bloktaki çatlak su kanalında oluşmuşsa bazı durumlarda motor yağına su karışabilir. Genellikle yağ çubuğunu incelediğinizde yağın temiz olmadığını görebilirsiniz.

Hararet sorunu

Yukarıda bahsettiğimiz yağa su karışması ve suya yağ karışması durumlarından dolayı motor yağı işlevini düzgün yapamaz, motor suyu da soğutma özelliğini kaybedeceği için aracınızın hararet yapmasına sebep olabilir. Hararet sorunu belki de motor bloğu çatlağının en tehlikeli belirtisidir. Hareret göstergenizi düzenli olarak kontrol ederek soğutma sisteminin görevini düzgün yapıp yapmadığını kontrol edin.

Motor kısmında duman görülmesi

Bloğun çatlak olduğu bazı araçlarda motor kısmından duman çıktığı görülmektedir. Bu durum çatlağın çok büyük olduğuna işarettir. Grimsi bir duman genişleyen çatlaktan dışarı çıkar. Eğer aracınızın yalıtımı pek iyi değilse, bu grimsi dumanın aracınızın içine girdiğini bile gözlemleyebilirsiniz.

Motorda performans kaybı

Motorunuzun performanslı bir şekilde çalışabilmesi için silindirlerde yüksek basınç gereklidir. Her ne kadar nadir olarak görülse de, eğer bloktaki çatlak silindirlere kadar ilerlerse aracınızda büyük miktarda basınç kaybına neden olacağından dolayı performans kaybı kaçınılmazdır. Basınç kaybından dolayı aracınızın eskisi gibi güçlü olmadığını fark edebilirsiniz.

Motor Bloğu Çatlak İlacı

Daha önce de belirttiğimiz gibi motor bloğu çatlağı çok masraflı bir sorun olduğu için bu sorundan muzdarip kişiler alternatif ucuz çözümler aramaktadır. Bu ucuz çözümlerden en popüleri piyasada “Motor bloğu çatlak ilacı” diye satılan kimyasallardır.  Bu kimyasallar yapıştırıcı ve tutucu bir özelliğe sahip olduğundan dolayı motor suyuna katılarak devirdaim olması sağlanır. İlacın çatlağın arasına girip orayı tıkaması için araç bir süre çalıştırdıktan sonra etkili olup olmadığı incelenir.

Unutmamak gerekir ki motor bloğu çatlak ilacı kalıcı bir çözüm değildir. Tutkal görevi gören bir kimyasal maddenin içinde yüksek basıncın olduğu motor bloğu çatlağını uzun bir süre tutmasını bekleyemezsiniz değil mi?

Bu yüzden en etkili ve kalıcı çözüm motorun indirilerek çatlağa kaynak yapılmasıdır.

Motor Bloğu Çatlağına Kaynak Yapılması

Kalıcı bir çözümdür. İlaç gibi kimyasal maddeler çatlağı uzun süre tutamayacağı için bir süre sonra isteseniz de istemeseniz de en sonunda motor bloğuna kaynak yapılması seçeneğini göz önünde bulunduracaksınız. Üstelik sadece kaynak masrafı değil, aynı zamanda hazır motor inmişken triger kayışı gibi değişmesi gereken parçaları da değiştirmek isteyeceğinizden dolayı oldukça masraflı bir işlem olacak sizin için. Antifiriz, Yağlar ve filtreler de cabası.

Sonradan tekrar aynı sorunla karşılaşmamanız için kaynak yaptıracağınız yeri özenle ve dikkatle seçmeniz gerekiyor. Her ustaya aracınızı emanet etmeyin. Kaynak düzgün yapılmazsa çatlak tekrar patlayacaktır ve bu da tekrar motorun inmesi demek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir