LPG’li Araçların Kapalı Park Sorunu

By | 27 Mayıs 2020

Özellikle büyük şehirlerde trafik ve park sorunu karmaşık bir hal almıştır. Araç sahipleri otomobillerini park edecek bir yer bulmakta zorlanırken özellikle lpgli araçların kapalı park sorunu araç sahiplerine daha büyük sıkıntılar doğurmaktadır.
Lpgli araçların kapalı otopark ve avmlere girişleri ülkemizde yasaktır. Bu bir güvenlik önlemi olarak uygulanmaktadır ancak ülkemizdeki yaklaşık 5 milyon lpgli araç sahibini araçlarını park edebilecekleri yer bulma konusunda sıkıntıya sokmaktadır.
Lpgli araçlar propan gazı ile çalışmaktadır ve bunun araçlardan sızma tehlikesi bulunmaktadır. Bu sızmalardan kaynaklanabilecek olası bir lpg yanması da çok ciddi zararlara sebep olacaktır.
Lpgli araçlarda kullanılan lpg yandığı zaman oldukça zehirli ve havadan daha ağır bir kimyasal gaz oluşur. Zeminden 1.5 metre yükseğe kadar biriken bu gaz şofben zehirlenmesine benzer durumlar ortay çıkmasına neden olmaktadır. Ülkemizde bulunan çoğu kapalı otoparkın AB standartlarına uygun havalandırma sistemi bulunmaması ve emniyet sensörlerinin olmaması nedeni ile lpgli araçlar önlem olarak kapalı otoparklara kabul edilmemektedir.

LPGli Araçlara Kapalı Otopark Yasağı Kalkacak mı?

Ülkemizde bulunan kapalı otoparkların istenilen kalite ve standartlara ulaşması amacı ile çalışmalara başlandığı duyuruldu. Bu çalışmalar sonlandığında lpgli araçlar da kapalı otoparkları kullanmaya başlayabilecek.
Otoparklarda bulunan havalandırma sistemlerinin yetersiz olması olası gaz kaçakları durumunda gazın dışarı atılamayarak otopark içerisinde birikmesine ve bu da insanların zarar görmesine yol açabilmektedir. Ayrıca tedbir alınmayan durumlarda biriken gaz patlamalara ve büyük yangınlara sebebiyet verebilmektedir.
Otopark imkanlarının yetersizliği ve yasal düzenlemeler halen lpgli araçların kapalı otoparklara girişini kısıtlamaktadır ancak gerekli alt yapının düzenlenmesi ve yasal düzenlemenin yapılması halinde uzun yıllardır kapalı otoparklara girmesi yasak olan araçlar 2020 yılı içerisinde buraları kullanmaya başlayabilecekler.

Kapalı Otoparklara Hangi Araçlar Girebilecek?

Kapalı otoparkları halen kullanmakta olan benzin, dizel ve elektrikli araçlar için giriş çıkışlarda gene bir sıkıntı olmayacak. Ancak lpgli araç sahiplerinin otoparklara girerken dikkat etmesi gereken durumlar mevcut.
Gerekli düzenlemelerin yapılmasının ardından kapalı otoparklara alınmaya başlayacak olan lpgli araç sahiplerinden çeşitli evraklar istenecek. Lpg dönüşümü yapılmış olan lpgli araçlar bunun standartlara uygun olarak yapıldığını belgelemek durumunda kalacaklar.
Lpg dönüşümünün Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın belirlediği şartlara uygun olarak gerçekleştirildiğine dair evrakı yanında bulundurmayan araçların kapalı otoparklara girişine izin verilmeyecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir