LPG’li Araç Kullanıcılarının Dikkat Etmesi Gerekenler

By | 2 Haziran 2020

Lpg’li araç kullanımı ülkemizde ekonomik şartlar dolayısı ile pek çok kişinin tercihi olmuştur ve oldukça yaygın şekilde kullanılmaya devam edilmektedir.

Teknoloji ve otomotiv sistemlerinin gelişmesi ile birlikte işin ehli ustalara yaptırıldığı takdirde kullanımı oldukça güvenilir bir hal almış olsa da lpgli araç kullanıcılarının dikkat etmesi gerekenler bulunmaktadır.

Kullanıcıların araca zarar vermeden nasıl kullanmaları gerektiğini iyi öğrenmeleri gerekmektedir. Dikkat edilmeyen ufak detaylar ciddi motor arızalarına sebep olmaktadır.

Lpgli araç kullanıcılarının dikkat etmesi gereken ilk konu tank tipi olmalıdır. Kullanılan simit lpg tankların yedek lastik yuvalarına oturtulmaları kaza anında büyük tehlike doğurabilmektedirler. Yedek lastiklerin bulunduğu yer darbe emici ve yakıt deposunu koruyacak şekilde tasarlanmıştır. Bu lastiklerin buradan çıkartılarak lpg tüpü konulduğu durumlarda büyük bir kaza durumunda tankın sıkışarak patlaması olası bir durumdur. Bu nedenle tanklar kendi orijinal sehpaları üzerine konulmalıdır.

Lpg sisteminin uzun ömürlü olması için lpg alınan istasyonun güvenilir bir yer olmasına ve kaliteli yakıt sattığına emin olmak gereklidir.

Lpg tankı doldurulurken daha fazla yakıt alması için sallanmamalıdır, bu işlem aracın lpg ayarlarının bozulmasına neden olur. Ayrıca tankın fazla olması tehlikeli bir durumdur.

Herhangi bir gaz kaçağı olması durumunda lpg sistemi hemen kapatılmalı ve yetkili servise gidilmelidir.

Araçların normal bakımları ve lpg sistem bakımları zamanında yetkili servislere yaptırılmalıdır. bu bakımlarda aracın filtrelerinin bakımları, sızdırmazlık kontrol ve ayarları, lpg tankı ve lpg şamandıra kontrolü mutlaka yaptırılmalıdır.

Regülatör, hortum, filtre ve gaz boruları değişimi gene yetkili servisler tarafından aynı markalar kullanılarak yapılmalıdır.

Gaz ayarları mutlaka yetkili servisler tarafından yapılmalıdır.

Araca lpg taktırılması durumunda sigorta şirketi bilgilendirilmelidir.

Lpg tank ömrü 10 yıldır, süre bitiminde tanklar yenisi ile değiştirilmelidir. Tankların dolum sınırı kapasitenin %80 lik kısmıdır. Daha fazla doldurulmamalıdır.

LPG’li Araçlarda Motor Nasıl Korunur?

Lpgli araçlarda lpg’nin yağsız olması nedeni ile motor aksamı daha çabuk aşınacaktır. Bunu geciktirmek için motorun sıkıştırılmadan düşük performansta çalıştırılması ve zorlanmaması gereklidir. Bunun için 3500 deviri geçmemek alınacak tedbirlerden biridir.

Yağ değişim periyotları düzenli hale getirilmeli ve yağ değişimi daha sık yapılmalıdır.

Aracın benzin deposu da uygun miktarlarda benzin ile doldurulmalıdır. Lpgli araçlar çalışmak için benzine ihtiyaç duymaktadır. Benzinin dolu olması depo dibinde biriken tortuların benzin filtresini tıkamasını da engelleyecektir. Benzin aksamının bakımı da düzenli olarak yaptırılmalıdır.

LPG Sızıntılarında Ne Yapılmalıdır?

Araçtan çıkan gazlar uzun süre solunmamalıdır.

Gaz kaçağı olduğundan şüphe edilen kısımlar sabun köpüğü kullanılarak test edilmelidir. Ateş yakarak kontrol etmek güvenli değildir.

Gaz kaçağı olduğundan şüphelenildiğinde araç durdurulmalıdır. Lpg tankı üzerinde bulunan vana kapatılarak vakit kaybetmeden yetkili servise gidilmelidir.

Lpgli araçların gaz ayarları mutlaka servislerde yaptırılmalıdır.

Gaz sızıntısı olan araçlar kesinlikle garaj, depo gibi kapalı alanlarda bırakılmamalıdır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir