Lpg Sızdırmazlık Raporu Nedir? Nasıl Alınır?

By | 26 Mayıs 2020

Makine mühendisleri tarafından verilebilen gaz sızdırmazlık raporu, LPG ya da CNG saptama olup olmadığını kontrol etme amacı ile araçlarda yapılacak olan kontrolün neticesinde araçta gaz kaçağı olup olmadığını gösterir bir rapordur. Aracın ruhsatına “LPG” işli olanlar ya da yetki sahibi firma tarafından aracına LPG montajı yapılmış olan araç sahipleri, Makine Mühendisleri Odası’na başvurarak aracının kontrolünü yaptırdıktan sonra aracın gaz sızdırmazlığı sorunsuz olarak sağlanmışsa makine mühendisleri odasından gaz sızdırmazlık raporunu temin edebilirler.

Gaz Sızdırmazlık Raporu Nasıl Alınabilir?

Bir araca ilk defa LPG/CNG montajı yapıldıysa ya da LPG/CNG tankının kullanım ömrünün bitmesi sebebi ile değiştirildiyse aracın muhakkak muayene istasyonlarında muayeneye tabi tutulması ve ruhsatlarına yapılan değişikliğin işlettirilmesi gerekir. Araçlarda yakıt sistemlerinde yapılan bu tarz yenilik veya değişiklik tadilat olarak nitelendirilir. Aracınızın muayenesi daha yeni yapılmış olsa dahi, bu tarz bir yenilik veya tadilat yapıldıktan sonra yeniden saptama muayenesi yapılması zorunlu görülmektedir.

• Araçların yakıt sistemlerinde yapılan yenilik ve tadilatların vaktinde tescil edilmesi ve muayenesinin vaktinde yapılması trafik güvenliği, seyahat edenlerin güvenlikleri düşünülerek zorunlu kılınmıştır. Bu zorunluluğu yerine getirmeyen araç sahipleri zorunlu muayeneye tabi tutulur ve bu gecikmeden dolayı cezai işlem araç sahibine uygulanır. Yenilik veya tadilat yapılan araçların rutin olarak yapılan muayene zamanları daha gelmemiş olsa bile muayene vakti bitmiş sayılacak ve yaptırdıkları değişiklikten dolayı yeniden muayene işlemi yapılması için öncelik verilir.

Sızdırmazlık Raporu Almak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

• İlk defa LPG/CNG takılmış ya da yakıt tankının kullanım vakti bitmiş ve değiştirilmiş araçların tadilat muayenesi hedefiyle gereken belgeler dışında, yalnızca muayene esnasında araç sahibinden yakıt sistemi montaj belgesi talep edilir.
• Tadilat muayenesi yapılırken araç sahibinden istenen zorunlu belgeler ise şu şekildedir;
o Zorunlu trafik sigortası
o Araç ruhsatının aslı
o Ruhsat sahibinin nüfus cüzdanının aslı
o Yetkili mühendis tarafından hazırlanan yenileme veya tadilat projesi ve hesaplamaları formu
o Şoförler odasından temin edilen trafik tesciline müracaat edebilir formu

Sızdırmazlık Raporunun Geçerlilik Süresi Ne Kadar?

• 2018 yılına kadar geçerli olan var olan sızdırmazlık raporlarının geçerlilik vakti hususi olarak kullanılan binek araçlar için 2 yıl, ticari amaçla kullanılan araçlar için ise 1 seneydi. Fakat 2018 yılından sonra devreye alınan yeni uygulamaya göre ise, araçlara artık sızdırmazlık raporu edinme zorunluluğu ortadan kalktığı için sızdırmazlık raporunun geçerlik süre sınırlandırması ya da zorunluluğu da ortadan kalkmıştır.

Gaz Sızdırmazlık Raporunun Süresi Bitmişse Araç Muayeneden Geçer Mi?

• Eğer aracınızda bulunan LPG/CNG tankının kullanma süresi bitmişse veya kullanma süresinin bittiği araç muayenesi yapılırken ortaya çıkmışsa, araç hafif kusurlu olarak kabul edilecek ve muayene sonucunda raporunuza hafif kusurludur olarak işlenerek muayeneden geçeceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir