Lpg Şamandırası 2020 fiyatları

By | 30 Mayıs 2020

Lpg tankları üzerine monte edilen Lpg şamandırası tankta bulunan sıvı lpg miktarını ölçerek sıvı giriş çıkışlarını kontrol eden bir parçadır. Lpg şamandıra 2020 fiyatları üretici firma, kutu içeriği, marka ve modele göre değişkenlik göstermektedir. Ortalama fiyatlar ise şu aralıklar dadır;
Simit şamandıra fiyatları 139 TL-450 TL aralığında değişmektedir.
Silindir şamandıra fiyatları 139 TL-350 TL arasında satılmaktadır.
244 şamandıra 139 TL-370 TL arası fiyatlara satılmaktadır.
Piyasada orijinal şamandıra sensörü 150 TL, muadil sensörler 20-40 TL arasında, şamandıra kapağı 50 TL civarında fiyatlarla satılmaktadır.

Lpg Şamandırası Nedir?

Lpg şamandırası lpg tankı üzerine monte edilerek tank içerisindeki sıvı miktarını kontrol eden bir parçadır. Gaz dolum seviyesini ayarlayarak üzerindeki sensörler vasıtası ile araç içinden tanktaki yakıt miktarının gözlenmesini sağlar.

Lpg Şamandıra Arızasının Belirtileri Nelerdir?

Yakıt ölçüm sisteminde oluşacak arızaların büyük bölümü lpg şamandırası, gösterge paneli ve iletim kablolarından kaynaklanmaktadır.
Şamandıranın bozulmasının neden olabileceği arızalar ise şunlardır;
• Yakıt göstergesinde tutukluk: yakıt göstergesi ve yakıt ibresi hiçbir şekilde oynama, en sık karşılaşılan durumlardandır.
• Yakıt göstergesinde kısmi hatalar: Yakıt ibresi göstergenin sadece belirli aralıkları arasında hareket eder. Tam dolu depo yarıya düşene kadar ibrenin sorunsuz çalışması ve depo yarıdan daha az kalmasına rağmen ibrenin yarı da takılı kalması ve düşmemesi gibi arızalardır. Bu tür hatalar kullanmaya devam ettikçe hızla büyür. Bir an önce tamir edilmesi gereken, aksi durumda daha büyük sıkıntılara yol açabilecek arızalardır.
• Yakıt göstergesinin araç yönüne göre değişmesi: Depo yarıdan daha az dolu olduğu durumlarda gösterge aracın hareketine bağlı olarak aniden sapma yapabilir. Sapma değerlerinin ufak miktarlarda olması normaldir ancak büyük değişikliklerde şamandıra kontrol ettirilmelidir.
• Hatalı çalışan yakıt göstergesi: Yakıt tankının tam doldurulması halinde bile göstergenin depoyu boş göstermesi ya da tank tam kapasite ile dolmadığı halde depoyu dolu göstermesi lpg şamandırası arızalarından kaynaklanmaktadır.

Lpg Şamandırası Arızası Nasıl Tespit Edilir?

Lpg şamandırası tamiri mümkün olan bir parçadır. Şamandıranın bozulması halinde genellikle yakıt pompası ile birlikte değiştirilmesi gerekir ve u da oldukça maliyetli bir durumdur.
Bu nedenle ilk olarak değişim yerine tamir yapılmaya çalışılması daha ekonomik olacaktır.
Arızanın yakıt pompasından mı yoksa şamandıradan mı kaynaklandığını bulmak oldukça basittir. Bunun için ilk olarak arka koltuk altındaki yakıt deposunu açarak şamandıra soketi bulunmalıdır. Sokette bulunan dört adet pimden kalın olanlar şamandıranın, ince olanlar ise gösterge panelinin kabloları dır. Kalın olan şamandıra soketlerini söküp birbirine değdirerek kısa devre yaptırmak gereklidir. Kısa devre yaptırılırken gösterge paneli depoyu tam dolu gösterirse şamandıra arızalıdır. İbrede oynama olmazsa sorun gösterge paneli ya da bağlantı noktalarından kaynaklanıyor demektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir