LPG Ruhsata Nasıl İşletilir?

By | 31 Mayıs 2020

Yakıt fiyatlarının artması ile birlikte pek çok araç sahibi lpg sistemlerini tercih etmeye başladı. Ancak lpg dönüşümü yapılan araçlarda lpg ruhsata işletilmek zorundadır. Araç sahiplerinin dönüşüm yaptırmasının ardından taktırılan lpg ruhsata nasıl işletilir ve nelere dikkat edilmelidir?
Dönüşüm yaptırılan servisten gerekli tüm servis formları, garanti belgeleri ve fatura alınmalıdır. Aracın muayenesi yaptırılmalıdır. Araca ait geçmiş dönem ceza ve borçlarının da ödenmiş olması gerekmektedir. Bu evraklarla birlikte bir notere giderek lpg ruhsata işletilmelidir.
Önceden ruhsat işlemleri için emniyet müdürlüklerine gidilmesi gerekirken yeni düzenlemelerle birlikte notere gidilmesi yeterli hale getirilmiştir.

LPG Ruhsat işlemleri İçin Noterde Gerekecek Evraklar

Lpg dönüşümü yapılan araca ait lpg ruhsata işletme işleri yapılırken noterde yapılacak son onay için gerekli bir takım evraklar bulunmaktadır. Bu evraklar; nüfuz cüzdanı, trafik tescil belgesi, kimlik fotokopisi, araç tespit raporu ve fotokopisi, LPG faturası, dönüşüm belgesi, araca ait sigorta belgesi, araç muayene raporu.

Ruhsata LPG İşletme Maliyeti Ne kadar?

Ruhsata ilişkin işlemlerle ilgili fiyatlar her yıl güncellenmektedir. 2020 yılı itibari ile araçlara taktırılan lpg sisteminin ruhsata işletilmesi için araç sahiplerinin ödemesi gereken tutarlarda da değişiklikler olmuştur. Bu fiyatlar güncel hali ile şu şekildedir;
Araç muayene ücreti 342,20 TL, egzos emisyon ücreti 80TL, noter ücreti 224 TL olarak alınmaktadır.

LPG Ruhsata İşletilmezse Ne Olur?

Lpg dönüşümü ruhsata 30 gün içerisinde işletilmediği takdirde para cezası uygulanmaktadır ve araç sahibine 10 ceza puanı yazılmaktadır.
Ayrıca aracın trafikten men edilmesi durumu da ortaya çıkabilir. Araç trafikten men edilirken aynı zamanda araç sahibine çekici ücreti ve araç bağlama ücreti de faturalandırılmaktadır.
Bu cezalarla karşılaşmamak için lpg dönüşümü yapılan aracın ruhsatı 30 gün içerisinde güncellenmelidir.
Ayrıca sadece ruhsata işletmek tek başına yeterli değildir. Lpg dönüşümü yapıldığı konusuna sigorta şirketine de bilgi verilmelidir. Bu değişiklik hakkına bilgilendirme yapılmadığında lpg kaynaklı sorunlarda kasko maddi zararı karşılamayacaktır.

Takılı LPG’nin Çıkartılması Ruhsata İşlenmeli midir?

Herhangi bir neden dolayısı ile aracına taktırdığı lpg sisteminden memnun olmayarak bunu çıkarttıran kişiler de olmaktadır. Araçla ilgili her türlü değişikliğin ruhsata işlenmesi gerektiği gibi bu takılı lpg sisteminin çıkartıldığı bilgisi de ruhsata işletilmelidir.
Bu işlemler için gene servisten alınan servis formları, işçilik faturası gibi evrakların saklanması gereklidir. Araç muayenesinin yapılmasının ardından tüm evraklarla birlikte notere gidilerek ruhsatla ilgili işlemler halledilir.

Ruhsata İşlenmesi Gereken İşlemler

Araçlarda yapılan her türlü değişiklik ruhsata işlenmek durumundadır.
LPG sökme ve takma, koltuk sökme ve takma, branda sökme ve takma, renk değiştirme, sunroof oluşturma gibi aracın temel özelliklerine, teknik özelliklerine, görsel bütünlüğüne ve şekline yönelik tüm işlemlerin ruhsata işletilmesi zorunludur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir