LPG Nakım Fiyatları Nedir?

By | 23 Haziran 2020

LPG (Liquefied Petroleum Gas / Sıvılaştırılmış Petrol Gazı), yeni bir yakıt türü olarak kullanılmaya başladığından beri, Türkiye’de birçok insan, fabrika çıkışı LPG’li araç almaya ya da araçlarına LPG sistemi taktırmaya başladı. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre, ülkemizde trafiğe kayıtlı yaklaşık 5 milyon LPG’li otomobil bulunmaktadır. Tüm otomobillerin, yaklaşık yüzde 38’i LPG kullanmaktadır.

LPG’li otomobillerin tercih edilmesinin temel nedeni, yakıt tasarrufudur. Araca LPG taktırmak, başlangıçta maliyetli görünse bile; yakıt tasarrufu, sistemin kendisini kısa sürede amorti etmesini sağlamaktadır. Otogaz dönüşüm sistemlerinin fiyatları, araca göre değişmektedir. Çünkü, her aracın motor yapısı ve çalışma prensibi farklıdır. Bunun için, otomobile LPG taktırmadan önce, yetkili bir servise aracı göstererek, işlemin maliyeti öğrenilmelidir.

LPG’li otomobillerin, kurulum maliyeti dışında, bakım maliyeti vardır. Aracın bakımının yanısıra, belirli aralıklarla LPG bakımı da yapılmalıdır.

 

LPG Bakımı Ne Zaman Yapılmalı?

LPG periyodik bakımı, on bin kilometrede ya da kilometre dolmamışsa bile yılda bir kez yapılır. Bunun dışında, farklı aralıklarla yaptırılacak bakımlar da vardır. LPG dönüşüm sistemi kurulduktan sonraki ilk bin kilometrede bakım yapılır. Her bin kilometrede bir, gaz ayarı yapılır. Her 3 bin kilometrede, hava filtresi temizlenir. Her 50 bin kilometrede ise, gaz kesici filtre, regülatör diyaframı ve LPG beyin parçaları değiştirilir. Ayrıca, yaz ve kış ayları başlamadan ya da uzun yola çıkmadan önce LPG’li araçların, diğer tüm araçlar gibi, bakımının yapılmasında fayda bulunmaktadır.

Ülkemizde, 10 yıllık kullanım süresini dolduran LPG tanklarının değişimi, yasal zorunluluktur. Tank değişimi yapmayan araçlar, muayeneden geçirilmemektedir.

LPG bakımının ihmal edilmemesi, periyodik bakım sürelerinin geçirilmemesi kadar önemli bir konu da; bakımın, mutlaka servis belgesi verilmiş ve sertifikalandırılmış servislere yaptırılmasıdır. Uzman olmayan ellerde yapılan bakım, sonrasında ciddi sorunlar ve yüksek maliyet çıkarabilir.

 

LPG Bakımında Neler Yapılır?

On bin kilometrede bir yapılan LPG bakımında, yağ temizleme tapaları açılarak kontrol edilir. Gaz beyninin 1. ve 2. Kademe basınçlarına bakılır. Buji kabloları kontrolü yapılır. Elektrik tesisatı, her bakımda kontrol edilir ve oksitlenme olup olmadığına bakılır. LPG filtresi ve hava filtresi, her bakımda mutlaka değiştirilir. LPG valf filtresi temizlenir. Regülatör sökülerek temizlenir, yağ ve gaz ayarı yapılır, gaz filtresi kontrol edilir. Ana hortum ve bağlantı ekipmanları kontrol edilir, gerekiyorsa değiştirilir. Her 5 bakımda bir, LPG beyin parçaları yenilenir.

Periyodik bakımlarda, ayrıca, araçta herhangi bir sorun varsa, düzeltilir. Bu nedenle, araç sahiplerinin, aracın fazla yakıt tüketmesi, yağ yakması, rölanti, normalden geç çalışması, sık sık stop etmesi, motor çekişinin azalması, herhangi bir kokunun varlığı gibi sorunları, yetkili servise mutlaka belirtmesi gerekmektedir.

 

LPG Bakımı Pahalı mı?

LPG bakım maliyeti, yapılan bakımın niteliğine ve yedek parça kullanılıp kullanılmamasına bağlı olarak değişmektedir. Bu nedenle, sabit bir fiyat belirtilemez. Yetkili servis, aracın ön incelemesini yaptıktan sonra maliyet çıkarır. Maliyeti ne olursa olsun bakım yaptırılmalıdır; çünkü, bakımın ihmal edilmesi güvenlik sorunları çıkarabilir ve daha yüksek maliyetlere neden olabilir.

Kategori: Lpg

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir