LPG mi, Dizel mi, Benzinli Araç mı?

By | 29 Haziran 2020

Yeni otomobil almayı düşünenler, LPG’li, benzinli ya da dizel seçenekleri arasında karar verirken, konuyu çok boyutlu değerlendirmeli; her seçeneğin avantajları ve dezavantajları bulunduğunu bilerek, kendilerine en uygun aracı seçmelidirler. Benzinli ve dizel araçlar, performansı yüksek olduğu için tercih edilmektedir. Ancak, sürekli artan ve global piyasaya göre oldukça yüksek seyreden benzin ve motorin fiyatları, yakıt masrafının da hesaba katılmasına ve diğer seçeneklere yönelinmesine neden olmaktadır.

 

LPG’nin En Büyük Avantajı Fiyatı

Ülkemizde trafiğe kayıtlı araçların yaklaşık yüzde 38’i LPG kullanmaktadır; trafikte, yaklaşık 5 milyon LPG’li otomobil bulunmaktadır. Sadece LPG ile çalışan araç, yok denecek kadar azdır. LPG’li diye söz edilen otomobillerde, LPG, benzine alternatif olarak kullanılmaktadır. Bu araçların tercih edilmesinin temel nedeni, yakıt masrafının daha az olması ve daha temiz bir yakıt olmasıdır.

LPG’nin pompa fiyatı düşüktür, ancak otomobillerde benzinden daha fazla tüketilmektedir. Bu durum hesaba katıldıktan sonra bile, LPG, benzinli ve dizel otomobillere oranla, çok daha az yakıt masrafı çıkarmaktadır. Yapılan hesaplamaya göre, araca göre farklılık göstermek kaydıyla, benzin yerine LPG kullanmak, yaklaşık yüzde 35 oranında daha az yakıt maliyeti anlamına gelmektedir. Ancak, araca sonradan takılan LPG dönüşüm maliyeti ve aracın ikinci elde satılırken fiyatının düşmesi de dikkate alınarak hesap yapmak, daha gerçekçi olacaktır. Otogaz dönüşüm sisteminin maliyeti, yaklaşık 12 bin 500 kilometrede amorti edilmektedir. Bu kilometre dolmadan araç satılırsa, zarar edilebilir. Buna rağmen, benzin ve motorin fiyatlarında yükselişin artarak sürmesi, her şeye rağmen, LPG’yi daha ekonomik hale getirecektir.

LPG’li otomobillerin dezavantajları da vardır. LPG’li araçların, özellikle soğuk havalarda, benzinde LPG’yi geçmesi, 5 kilometreyi bulmaktadır. LPG’li araçların ikinci el piyasasında satılması, oldukça zor olmaktadır. LPG’li araçların bakım masrafı da hesaba katılmalıdır. LPG’li otomobillerde, motor aşınmaları daha fazla görülür, bu nedenle ortalama 50 bin kilometrede bir, bazı parçaların değişmesi şart olur.  Ayrıca, LPG; araç çekiş gücünü azaltmakta, aracın performansını bir miktar düşürmektedir. Performansın daha önemli olduğunu düşünen sürücülerin, LPG dışındaki seçenekleri değerlendirmesi doğru olacaktır.

 

Benzinli mi, Dizel mi?

LPG, yakıt tüketiminin azlığı nedeniyle tercih edilebilir. Ancak, performans ve daha iyi bir çekiş gücü için, benzinli ya da dizel araçlar tercih edilmelidir. Her iki tip aracın da, birbirlerine karşı üstünlükleri vardır.

Öncelikle, benzinli otomobiller, dizel otomobillerden daha ucuzdur. Ancak satılırken, dizel araçlar, daha yüksek fiyatla satılır. Dizel araçların, kolay satılabilme, alıcı bulmakta zorlanmama gibi avantajları vardır. Dizel araçların bakım masrafları ve kasko fiyatları, benzinli araçlara göre daha pahalıdır.

En Çevreci Yakıt LPG

Benzinli, dizel ve LPG’li araçların karbonmonoksit, nitrojenoksit, karbondioksit salınımı gözönüne alındığında, LPG, çevreye en az zarar veren yakıt olarak öne çıkmakta; bazı kullanıcılar tarafından, bu özelliği nedeniyle de tercih edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir