LPG Filtresi ve Önemi

By | 4 Haziran 2020

Benzinli otomobillerinize takılan LPG tanklarının belirli periyodik bakımları vardır. LPG filtresinin belirli periyotlarla değiştirilmesi gerekmektedir.

 

LPG Filtresi Ne İşe Yarar?

Otomobilinize LPG tankı taktırdığınızda aracınızın yakıt sistemlerinde bir tadilat gerçekleştirilmiş olur. Takılmış olan LPG tankındaki gazın muhafaza edilmesi amacıyla LPG filtresi gereklidir. LPG sistemi yakıt tankından çektiği gazı enjektörlere pompalayacaktır. Bu sistem işleyişinde LPG filtresi depodan gelen gazın içersindeki yabancı maddeleri temizleyerek motorun temiz bir yakıt yakmasını sağlayacak ve enjektörlere temiz gaz gidecektir.

 

LPG Filtresi Nerede?

Aracınızın kaput kapağını açtığınız zaman LPG filtresini hemen göreceksiniz. Göremezseniz LPG enjektörlerine giren hortumları izleyerek LPG filtresini görebilirsiniz. Aracınızda iki adet filtre bulunması gerekmektedir. Bu filtrelerden birincisi basınç filtresi ikinci filtre ise regülatör filtresidir.

 

LPG Filtresi Değişimi Nasıl Yapılır?

LPG filtresi değişimi kolaydır ama birtakım riskleri de içinde barındırır. Filtrelerinizi değiştirmeden önce ilk olarak LPG düzeninize en uygun filtre ya da filtreleri temin etmeniz gerekmektedir. LPG filtresini değiştirmeden önce emniyetiniz için gaz vanasını kapatarak LPG deposundan gaz çıkışını kesmeniz ve akü kutup başlarını dikkatlice sökmelisiniz. Daha sonra LPG filtresinin nerede olduğunu tespit etmelisiniz. LPG filtresinin değişimi aracınızda tespit edilen filtre düzenine göre farklılık gösterecektir. Eleman tarzı filtre sistemlerinde kapsülü açıp eleman filtreyi (kağıt filtreyi) değiştirmeniz gerekli olacaktır. Atom tarzı filtre kullanılmışsa filtre anahtarına ya da zincirli filtre sökme aparatına ihtiyaç duyacaksınız. Kartuş tarzı filtre kullanılmışsa en basit şekilde değişeceğiniz filtreye sahipsinizdir filtrenin iki tarafından kelepçe yardımı ile tutturulmuş gaz giriş ve çıkış hortumlarını çıkarmanız ve yeni filtreyi yerine takmanız yeterlidir. Filtreyi takarken filtrenin yönünü üstünde yazan giriş ve çıkış yazılarından ve ok işaretlerinden yardım alabilirsiniz. Yaptığınız değişimden sonra LPG sisteminizi kontrol bilgisayarına bağlayıp kontrol etmeniz de yarar olacaktır.

 

LPG Filtresi Tıkanırsa Ne Olur?

LPG filtreniz tıkandığı zaman başlangıçta aracınızda verim kaybı yaşayacaksınız. Sonraki aşamalarda filtreniz tamamen tıkanacağı için enjektörlere yabancı madde pompalayacak ve aracınızın çalışmamasına sebep olacaktır.

 

LPG Filtresi Değişmezse Ne Olur?

LPG filtresi otomobilinizde yaptırdığınız diğer bakımlar gibi yapılması gereken bir değişim ve bakımdır. Eğer düzenli bakımı yapılmaz ise otomobilinizde daha sonradan yüksek masraflara yol açacak hasarlar bırakabilir. Zaman içersinde LPG tankının içerisinde yabancı maddeler ve tortular oluşturacak ve aracınızın bir daha LPG ile çalışmamasına sebep olacaktır.

 

LPG Filtresi Ne Zaman Değişir?

LPG filtresi her 10.000 km de bir değişmesi gereken bir parçadır. LPG sisteminizi yeni taktırdıysanız LPG filtre bakım ve değişikliklerini her 10.000 km de bir yapmalısınız. Ancak aracınızda bulunan LPG sistemi eski ise LPG tankında muhtemel oluşmuş olan yabancı maddeler LPG filtresinin ömrünü kısaltacaktır. Otomobilinizde bulunan LPG sisteminin ömrünü uzatmak tamamen sizin elinizde olduğunu unutmayın.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir