LPG Bakımı Ne Zaman Yapılır?

By | 23 Haziran 2020

LPG’li araç kullanımı, benzin fiyatlarındaki hızlı yükseliş nedeniyle, ülkemizde giderek yaygınlaşmaktadır. Yakıt masrafını azaltması nedeniyle tercih edilen LPG, aracın kendisi gibi, düzenli bakım gerektirir. Periyodik bakım, güvenlik ve yakıt tasarrufu sağlar; aracın çekiş gücünü artırır; olası arızaları önler. Bakımların ihmal edilmesi durumunda, aracın motorunda bazı sorunlar ortaya çıkabilir.

LPG’li araçların bakımı, her marka ve modele göre değişiklik göstermesine rağmen, genel olarak, on bin kilometrede ya da yılda bir kez yapılmalıdır. Ancak bu periyodik bakıma ek bazı işlemlerin de yapılması gerekmektedir. LPG’nin araca takılmasından sonraki bin kilometrede ilk bakım yapılmalıdır. Her bin kilometrede, LPG’li aracın gaz ayarının yapılması gerekmektedir. 3 bin kilometrede bir, hava filtresi temizliği yapılmalıdır. Her 50 bin kilometrede bir, LPG beyin parçaları, gaz kesici filtre ve regülatör diyaframı değiştirilmelidir. LPG tank değişimi ise, on yılda bir yapılmalıdır. 10 yıllık kullanım süresini dolduran LPG tanklarının değişimi, yasal bir zorunluluktur; değişimi yapılmayan tanklar, araç muayenesinden geçemez. Benzinli ve dizel motorlu araçlarda olduğu gibi, LPG’li araçların da, yaz ve kış dönemi ya da uzun yol öncesinde bakımı yapılmalıdır. LPG bakımı için, mutlaka yetkili servis belgesi verilmiş ve sertifikalandırılmış servisler tercih edilmelidir.

LPG Bakımı Neleri Kapsar?

  • Kaçak akım, LPG’li araçlar için büyük bir tehdittir. Bu nedenle, her bakımda, mutlaka elektrik tesisatı kontrol edilir; sistemde oksitlenme olup olmadığına bakılır.
  • Regülatör kontrolü de, her bakımda mutlaka yapılır. Regülatör sökülür, yabancı maddeler temizlenir, yağ ve gaz ayarı yapılır, gaz filtresi kontrol edilir.
  • On bin bakımında, LPG filtresi ve hava filtresi değiştirilir.
  • Bujiler kontrol edilir ve gerekiyorsa yenilenir.
  • Ana hortum ve bağlantı ekipmanlarının kontrolü yapılır. Bunların, en geç 2-3 yılda bir değiştirilmesi gerekir.
  • Basınç ayarları kontrol edilir.

Periyodik bakımda, araçta herhangi bir sorun varsa, yetkili servise mutlaka belirtilmelidir. Aracın her zamankinden daha fazla yakıt tüketmesi, yağ yakması, rölanti sorunları, aracın normalden geç çalışması, sıklıkla stop etmesi, motor çekişinin düşmesi, daha önce duyulmayan bir kokunun varlığı gibi sorunlar, bakım sırasında belirtilmeli ve sorun varsa çözümü sağlanmalıdır.

 

LPG Bakımı Pahalı mı?

Araç bakımları gibi, LPG bakımları da ihmal edilmemeli, zamanında yaptırılmalıdır. Bakımın ertelenmesi ya da yapılmaması, aracın çekiş gücünün azalmasına, daha çok yakıt tüketmesine, motorda sorunlar ortaya çıkmasına neden olabilir. Bütün bu riskler göz önüne alındığında, LPG bakım ücreti, bakım yapılmaması durumunda ortaya çıkabilecek masraftan çok daha düşüktür. LPG bakımı için net bir fiyat verilemez; gidilen servise, yapılan işlemlere ve değişen parçalara göre bakım masrafı değişmektedir. Araç yetkili servis tarafından gerekli ön inceleme yapıldıktan sonra, net maliyet ortaya çıkmaktadır.
GÜNCEL LPG BAKIM FİYATLARI İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ.

Kategori: Lpg

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir