Immobilizer Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Çalışır?

By | 22 Haziran 2020

Ülkemizde ‘çipli oto anahtarı sistemi’ olarak da tanımlanan immobilizer anahtar sistemi,  araçların güvenliği için kullanılır. Immobilizer, otomobil hırsızlıklarına karşı bir önlem olarak geliştirilmiş ve uygulamaya geçirilmiş, oldukça etkili bir sistemdir.

Immobilizer teknolojisi, 1944 yılında Frank Marugg tarafından geliştirilmiş ve 1958 yılında patenti alınarak yeni üretilen araçlarda kullanımına başlanmıştır. Otomobil hırsızlığındaki artışa paralel olarak, günümüzde daha çok otomobil üreticisi tarafından araçlara eklenmektedir. Türkiye’de giderek kullanımı yaygınlaşmaktadır. Yapılan araştırmalar, immobilizer bulunan araçlarda, otomobil hırsızlığının yüzde 75’e varan oranda azaldığını göstermektedir.

 

Immobilizer Nasıl Çalışır?

Immobilizer, iki parçadan oluşur. Parçalardan biri, otomobilin motor sistemine yerleştirilir. Diğer parça ise, kontak anahtarında bulunur. Otomobilin çalışması, bu iki parçanın birbirleriyle eşleşmesiyle mümkündür. Bir başka deyişle, kontak anahtarı olmadan, aracın motoru çalışmaz. Bu nedenle, immobilizer bulunan otomobiller düz kontak yapılmasına izin vermez. Immobilizer sistemi olan araçların ön camında, yanıp sönen bir ışık bulunur. Otomobil hırsızları, bu ışığı gördükleri zaman, aracı çalmak için denemeye bile gerek duymazlar.

Immobilizer içeren araçların kontağı ve anahtarı, araca özeldir. Kontak anahtarında bulunan çipli elektronik sistem sayesinde, anahtar kontağa yerleştirildiğinde, motorun çalışmasına izin verilir. Sistem, çok kısa sürede devreye girdiği için, aracın çalıştırılması uzun sürmez.

 

Immobilizer Arızası Nasıl Anlaşılır?

Immobilizer sistemi; kontak anahtarının darbe alması, herhangi bir sıvıyla temas etmesi gibi nedenlerle arızalanabilir. Anahtar kontağa takılıp çevrildiğinde ışıklar geç yanıyorsa; motor marş alıyor, ama çalışmıyorsa; araç uzaktan kumandayla açılmamaya başlamışsa ya da göstergede immobilizer arızası işareti yanıyorsa, immobilizer sistemi arızası var demektir.

 

Immobilizer Arızası Nasıl Giderilir?

Immobilizer arızası, sıklıkla karşılaşılan bir sorun değildir. Bu arızaların büyük çoğunluğu, çip arızasından kaynaklanmaktadır. Eğer ön camdaki ışık çok hızlı yanıp sönüyorsa, çip arızası var demektir. Bu tür bir arıza durumunda, öncelikle, yedek anahtar ile aracın çalıştırılması denenmelidir. Eğer otomobil çalışıyorsa, immobilizer anahtarının tamiri için, oto anahtarcısına ya da teknik servise gidilmelidir. Anahtarın kaybolması olasılığına karşı bir yedeğinin alınması da, sürücülere önerilmektedir. Anahtarın yedeğinin yaptırılması, çipli anahtarın kaybolması durumunda ortaya çıkabilecek masraftan daha düşüktür. Ayrıca, yedek anahtar, ana anahtarın kaybolması ya da zarar görmesi durumunda, yeni bir anahtar üretilmesini bekleme sorununu da ortadan kaldırır.

 

Immobilizer Fiyatı Nedir?

Türkiye’de immobilizer sistemi bulunan araç sayısı, giderek artmasına rağmen, hala fazla değildir. Yeni üretilen üst segment arabaların hemen hemen tamamında immobilizer sistemi vardır. Son yıllarda üretimi yapılan otomobillerin çoğunda immobilizer anahtar sistemi bulunmakta ve standart paket içerisinde yer almaktadır. Bu otomobillerde, immobilizer fiyatı, aracın fiyatına dahildir. Bazı araçlarda ise immobilizer sistemi opsiyonel olarak sunulmaktadır. Bunların fiyatları, aracın marka ve modeline bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir