Hararet Müşürü Arızası Belirtileri

By | 19 Mart 2020

Hararet müşürü, eski veya yeni nesil su soğutmalı motorların hepsinde bulunan bir sensördür. Soğutma suyunun sıcaklığını ölçelerek aracınızın beynine veriler gönderir. Motorunuzun sağlığı için oldukça önemli bir parçadır çünkü aracınızın elektronik kontrol ünitesi hararet müşüründen aldığı verilere göre radyatör fanını açıp kapatır. Fan gerektiği zaman açılıp kapanmazsa ısınmaya bağlı olarak motoronuza büyük zararlar verebilir. Bu yüzden hararet müşürü diyip geçmeyin.

Bunun haricinde arızalanması durumunda aracınızda belli başlı bir çok soruna sebep olacaktır. Hararet müşürünün aracınızın beynine gönderdiği veriler, motor performansından tutun da yakıt tüketimine kadar bir çok şeyi etkilemektedir.

Şimdi genel olarak hararet müşürü arızalanması durumunda nelere sebep olur onlara bakalım.

Hararet Sorunu

Hararet müşürünüzün soğutma suyunun sıcaklığını aracınızın beynine yanlış iletmesi durumunda, yukarı da da belirttiğim gibi, radyatör fanı açılmaz. Fan açılmadığı için motor suyunun sıcaklığı hiç düşmeyecektir. Bu şekilde aracınızı kullanmaya devam ederseniz aracınız hararet yapar ve blok çatlağı, kapak çatlağı, silindir kapak contasının yanması gibi oldukça masraflı durumlarla karşılaşabilirsiniz.

Aracınızda hararet sorunu olduğunu düşünüyorsanız en kısa süre içinde hararet müşürünün görevini düzgün yapıp yapmadığını kontrol edin veya ettirin. Yoksa sanayide ustalarla kanka olursunuz 🙂

Zengin Karışım Sorunu

Arızalı bir hararet müşürü hava yakıt karışımının kapalı döngüden çıkarak açık döngüye geçmesine neden olur. Yani aracınız sadece zengin karışım ile çalışmaya başlar. Zengin karışımla çalışan bir aracın yanma odasına çok fazla yakıt gideceğinden dolayı yakıt tüketiminizde olumsuz yönde bir değişiklik meydana gelir.

Yakıt tüketiminiz eskisi gibi değilse hararet müşürünüz de buna neden olabilir.

Egzoz Emisyon Değerlerinde Artış

Yukarıda bahsettiğimiz gibi eğer aracınızın hararet müşürü arızalıysa aracınız zengin karışım ile çalışmaya başlayacağından dolayı yanma odasına gereksiz fazla yakıt gidecek. Gereğinden fazla yakıt gittiğinde doğal olarak yakıtın hepsi yanmayacak ve yanmayan yakıt egzozdan geri atılacak.

Bu da egzozunuzdan kara duman çıkmasına ve emisyon değerlerinizin artmasına sebep olabilir. Dikkate almanızda fayda var çünkü emisyon değerleri olması gerekenden fazla olan araçlar araç muayenesinden kesinlikle geçirilmiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir