En İyi LPG Markaları ve Önerileri

By | 1 Haziran 2020

Günümüzde kullanılan pek çok LPG markaları bulunmaktadır. Çevrede pek çok kişi de bu konu hakkında aracına lps sistemi taktırmak isteyenlere lpg markaları ve önerilerinde bulunmaktadır.

Sorunsuz bir lpg kullanımın ilk şartı doğru araca doğru ürün seçimi yapılmasıdır.

Lpg sistemleri araçların teknik özellikleri, motor ve enjektör yapısına göre ürün tespiti yapılarak takılmalıdır. Her sistem her araçta verimli olmayacaktır ve çeşitli sorunlara yol açabilecektir.

Sadece araç özelliklerinin değil kullanılmak istenilen lpg sisteminin de iyi tanınması gerekmektedir. Hangi araca hangi sistemin daha uygun olduğunu profesyonel olarak çalışan oto lpg ustaları kolayca anlayabilmektedir.

Yanlış lpg sistemi kullanılması ne yapılırsa yapılsın araç kullanımı ve yakıt konusunda verim alınmamasına neden olur. Yanlış motor yapısında yanlış sistem kullanımı yeniden sistem değişimi yapılmasını gerektirir ve bu da maliyetli bir işlem olacaktır.

Son yıllarda araç kullanıcılarının tercih ederek memnun kaldığı bazı Lpg markaları şu şekildedir; Prins, Landi Renzo, Atiker, AKL, Aldesa, Zavoli, Vialle, BRC, Lovato, OMVL, Emmegas, Landi, Tartarini, Gasitaly Türkiye, Vikars, KME, Mimgas, Stargas,

Hangi Araçlara LPG Takılmaz?

Lpg yakıt masrafını azaltan ve benzin ya da dizele göre çok daha az yakıtla çok daha fazla yol gidilmesini sağlayan bir yakıttır. Ancak her lpg sisteminin her araca uygun olmadığı gibi lpg kullanımın da uygun olmadığı araçlar mevcuttur.

Lpg takılmasının uygun olmadığı araçlarda kesinlikle lpg takılamaz bir diye kural yoktur ancak lpg takılması işlemi diğer araçlara göre çok daha karmaşık ve maliyetli hale gelecektir.

İçten yanmalı motorlar lpg kullanımına uygun değildir ancak lpg takılması öncesinde sisteme uyumlu hale getirilmesi için çeşitli teknik işlemlerden geçirilirler.

Elektrikli ve dizel araçlara motor yapıları ve teknik aksamları nedeni ile lpg sistemi takılamaz. Elektrikli araçlar zaten lpg den daha uygun olduğu için lpg takılmasının bir avantajı olmayacaktır.

Atmosferik benzin enjeksiyonlu motorlar lpg takmak için en uygun motor tipleridir.

Turbo motorlu araçlarda motor fazla ısındığı için lpg kullanımına uygun değildir. Ancak alaşımlı subaplar çıkartılıp çelik subaplar takıldığında sorun kalmayacaktır. Ancak daha sonrasında uyum sıkıntıları yaşanması olasıdır.

TSI, GDI, FSI motor sistemlerinde bulunan sıvı sistemi lpg ile uyumsuz olduğu için lpg takıldığında verimsiz çalışacaktır.

LPG Kullanımının Dezavantajları

Günümüzde lpg araçlarda en çok tercih edilen yakıt türüdür. Bunun sebebi ekonomik olarak diğer yakıt türlerinden çok daha ucuz olması ve performansının da diğer yakıtlarla aynı olmasıdır.

Çok tercih edilmesine rağmen lpg li araçlarda kullanıcılar çeşitli sıkıntılar da yaşanmaktadır. Aracın çekiş gücü kaybı yaşaması bunlardan biridir. Lpg li araçların çalışmaya benzin ile başlamak zorunda olması nedeni ile araçta benzin olmadığı zamanlarda otomobilin çalışmaması ayrı bir şikayet konusudur.

Lpg sistemli araçlarda çıkan yangınlar çok daha büyük hasara sebep olmaktadır.

Ayrıca lpg tankları bagajlarda çok yer kaplamaktadır.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir