Elektronik Kontrol Ünitesi (ECU) Arızası Belirtileri

By | 20 Mart 2020

Elektronik Kontrol Ünitesi yada Motor Kontrol Ünitesi, araçlarda bulunan tüm elektriksel fonksiyonları, sensörlerden aldığı verileri işleyerek kontrol eden bir modüldür. Bir nevi araçların bilgisayarı ve beynidir diyebiliriz çünkü sensörlerden gelen verilere göre neyin nasıl yapılacağına karar verir.

Eğer aracınızın elektronik kontrol ünitesi ömrünü doldurmuşsa ve görevini artık eksisi gibi yapamıyorsa elektriksel fonksiyonlar aksayacaktır ve bu durumda bazı arıza belirtileriyle karşı karşıya kalmanız kaçınılmazdır.

Aracın Çalışmaması

ECU arızalanmaya başladığı başladığı ilk zamanlarda aracınızın geç çalışmasına sebep olabilir. Görevini tamamen yapamayacak duruma geldiği zaman aracınızı çalıştırmak isteseniz de çalıştırabilmeniz mümkün değildir.

Bunun sebebi daha önce de söylediğimiz gibi aracın beyni olmasıdır. Normalde siz aracınızı çalıştırmak istediğinizde bu işlemi ECU başlatmakdır. Bu yüzden ECU’nun arızalı olduğu bir araçta elektronik fonksiyonlar düzensiz kontrol edilir veya hiç edilemez.

Tabii ki aracın çalışmamasına sebep olan tek parça ECU değildir. Ateşleme bobini arızası da aracınızın çalışmasını engelleyebilir. Bu yüzden sorunun gerçekten ondan kaynaklanıp kaynaklanmadığını tespit etmeniz gerekiyor.

Motor Arıza Lambası

Aracınızın beyninin yani ECU’sunun arızalandığını ilk olarak göstergeler size söyleyecektir. Eğer göstergelere baktığınızda motor arıza lambasının yandığını görüyorsanız elektronik kontrol ünitesinden kaynaklanabilir.

Ancak unutmamanız gerekir ki; arıza lambasının yanmasına sebep olan tek şey ECU değildir. Elektrik sisteminde meydana gelebilecek herhangi bir sorun da arıza lambasının yanmasına sebep olmaktadır. Aracınıza arıza tespit cihazı bağlatmadan bunun neden kaynaklandığını bilemezsiniz.

Performans Kaybı

Hava yakıt karışımı, elektronik kontrol ünitesi tarafından araçta bulunan sensörlerin ilettiği verilere göre belirlendiğinden dolayı, arızalanması durumunda yanma odasına giden hava yakıt karışımı düzensizleşecek ve aracınızda gözle görülür bir performans kaybına neden olacaktır.

Bunun yanında seyir halindeyken, özellikle yokuş falan çıkarken hızlanmaya çalıştığınızda aracızın eskisi kadar atak olmadığını gözlemleyebilirsiniz. Aracınızda çok fazla yolcu veya ağırlık varsa bu durum daha fark edilebilir hale gelecektir.

Motor Teklemesi

Ortaya çıkabilecek en can sıkıcı arıza belirtisi ise motor teklemesidir. Her ne kadar tekleme sadece ECU arızası ile bağdaştırılmasa da gösterdiği belirtilerden bir tanesidir. Bunun tespitini yapmak bazen oldukça can sıkıcı olabiliyor çünkü elektronik kontrol ünitesine gelene kadar bir çok nedenden dolayı aracınız tekleme yapabilir.

Yakıt Tüketiminde Artış

ECU’nun hava yakıt karışımını olumsuz olarak etkilediğinden daha önce de bahsettik. Yakıt tüketiminin fabrika verileriyle uyuşması için doğal olarak ecunuzun görevini aksatmadan yapması gerekiyor. Arızalanması durumunda hava yakıt karışımı kapalı veya açık döngüde düzensiz olarak gerçekleşeceği için yakıt tüketiminizde olumsuz yönde bir değişiklik sezebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir