Çocuk Oto Koltuğu Ve Önemi

By | 19 Aralık 2021

En değerli varlığımız olan çocuklarımızın güvenliğini ebeveynler olarak her yerde düşünmemiz en büyük sorumluluklarımızdan biridir. Özellik trafikte küçük çocukların güvenliğinin sağlanması sadece ailelerin değil, devletinde sorumluluğu altındadır. Toplum olarak çocuklarımızı her şeyin üstünde tutsak da bazı alışkanlıklarımız sebebiyle çocuk oto koltuğu kullanımları bir aksesuardan öteye geçmediği gibi tüm yasalara rağmen araçlarında bebe oto koltuğuna sahip olmayan birçok kişi vardır. Çocuk oto koltuğu sadece trafik kazalarında değil seyir halinde giden araçların trafik nedeniyle yaşabileceği sarsıntılarda da çocukların zarar görmesinin önüne geçmektedir.

Avrupa Birliği standartlarına uyum sağlamak amacıyla 1 Haziran 2010 tarihinden itibaren Türkiye’de de çocuklar için oto koltuğu kullanımı yasal bir zorunluluk olmuştur. Bebe oto koltuğunun kullanım standardı ise kilosu otuz altı kg’ nin altında, boyu da 1, 35 m’den kısa olan çocuklar için kullanılmalıdır.

Birçok ülke tarafından çocuk oto koltuğunun zorunlu hale getirilmesinin sebebi ise güvenliktir. Yapılan birçok araştırma göstermiştir ki çocuk oto koltuğunun olduğu trafik kazalarında kullanan çocukların ölümüz yüzde üç oranında iken trafik kazalarında oto koltuğunun kullanılmadığı durumlarda çocuk ölümleri de yüzde kırk altı oranına kadar çıkmaktadır. Kısacası canımızdan çok sevdiğimiz çocuklarımızı trafikte meydana gelebilecek olası kazalardan korumanın bir yolu da çocuk oto koltuğunun kullanılmasından geçmektedir. Bu sebeple ebeveynler oto koltuğunu zorunluluktan çok çocuklarının hayatını kurtaran bir aracı olarak görüp; çocuk oto koltuğu kullanımını alışkanlık haline getirmelidir.

Çocuk Oto Koltuğu Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çocuk oto koltuğunun hayati bir değeri olduğu düşünüldüğünde, dikkat edilmesi gereken ilk unsurda güvenlik olmalıdır. Çocuk oto koltuğu satın almadan önce ufak bir araştırma yaparak hem çocuk oto koltuğu fiyatları araştırılmalı hem de çoğun konforu ve sağlığı düşünülerek kaliteli ürün seçimi yapılmalıdır. Tercih edilen çocuk oto koltuğu modelinde kemerli olan modellerin seçilmesi düşme riskini ortadan kaldıracağı için dikkat edilmesi gereken detaylar arasındadır.

Trafik kazası sırasında oluşabilecek sarsıntıları en güvenli hale getirebilmek amacıyla, oto koltuğunun sırt bölümünde sünger değil, strafor malzemesinin kullanıldığı ürünler tercih edilmelidir. Böylece çocuk için çarpmanın şiddeti de en aza indirilerek, çocuk oto koltuğunun işlevi de arttırılmış olur.

Trafik kazalarının pek çok farklı çeşidi olsa da olabilecek kazalara göre kullanılan ekipmanların da fonksiyonelliği arttırılmaktadır. Örneğin, trafik kazalarının ortalama yüzde yirmisi aracın yan tarafından gerçekleşen kazalardır. Bu nedenle de çocuk oto koltuğunun yan taraflardan oluşabilecek kazalara karşı sağladığı imkânlar da düşünülmelidir.

Çocuk Oto Kullanımı Olmadığında Yaşanabilecek Durumlar

Uzmanların uyarması, devletin almış olduğu tüm önlemelere rağmen güvenlik için ne kadar önemli olduğunun farkında olmadı için birçok ebeveynin aracında çocuk oto koltuğu bulunmamaktadır. Olası bir trafik kazasında belli bir yaşın üzerindeki kişiler herhangi bir zarar görmezken, çocuklar fiziksel yapıları gereği camdan fırlayabilmekte, kafasına ağır darbe alabilmekte ya da istenmeyen yaralanmalara maruz kalabilmektedir. Trafik kazasında yaşanabilecek, yukarıda belirtilen durumlar çok kötü olsa da en kötü sonuç büyüklerin burnu bile kanamazken çocuğun herhangi bir koruması olmadığı için ölmesidir.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir