Buji Çeşitleri (İridyum, Platin, Bakır) ve Farkları

By | 18 Mart 2020

Sanayideki ustalara sorarsanız size buji çeşitleri arasında herhangi bir fark olmadığını söyleyeceklerdir. Onlar da bir yandan haklı değil mi? Sonuç olarak hepsi aynı şeyi yapıyor. Ateşleme bobini ve buji kablolarından aldıkları elektrikle yanma odasında hazırlanmış hava yakıt karışımını yakıyorlar. Halbuki işin aslı tam olarak öyle değil. Bazı buji türleri diğerlerinden daha verimli görev yapmaktadır. Bu kullandığınız araca göre değişir.

Şimdi piyasada en çok kullanılan buji çeşitlerinden olan İridyum, Platin ve Bakır bujilerden ve bunların farklarından bahsedelim biraz.

İridyum Bujiler

Bu saydığım 3 bujiden aralarında en uzun ömürlü, dayanıklı ve performanslı buji türü İridyumdur. Kaliteli olduklarından dolayı diğer buji türlerinden daha pahalıdırlar. Aynı zamanda ülkemizde pek popüler olmadığı için bu bujileri malesef yedek parçacılarda bulmanız oldukça zordur. Çoğu yedek parçacı İridyum buji türünü daha önce duymamış bile. Bu yüzden internet ortamından satın alabilirsiniz.

İridyum bujilerin en büyük avantajı ateşleme için daha az elektrik akımına ihtiyaç duymalarıdır. Ateşlemeyi daha verimli ve etkili bir biçimde gerçekleştirebilirler. Bu yüzden LPG gibi ateşleme ihtiyacının yüksek olduğu sistemlerde kullanılması önerilmektedir. Son yıllarda büyük markalar da fabrika çıkışlı olarak araçlarında iridyum buji kullanmaya başlamıştır.

Aracınızda Bakır veya Platin kullanıyorsanuz, İridyum bujiye geçtiğiniz zaman gözle görülür bir performans artışı fark edeceksiniz. Ama buna bağlı olarak yakıt tüketiminizde de bir artış meydana gelecek. Eğer ben performans istiyorum, yakıt tüketimi umrumda değil diyorsanız İridyum Bujiler tam size göre.

Platin Bujiler

Platin bujilerin yapısal olarak standart bujilerden pek bir farkı olduğunu söyleyemeyiz. Onu ayıran tek şey üst kısmında bulunan disktir. Standart bakır bujilerden daha dayanaklı oldukları bilinen bir gerçektir. Genellikle 90.000 kilometreyi aşkın değişim süreleri vardır. Bakır bujilerle kıyaslandığında daha sıcak çalıştıkları için çok fazla kararmazlar.

Eğer İridyum bujileri gereksiz görüyorsanız ve Bakır bujilere de güvenemiyorsanız Platin bujiler tam size göre. İridyum bujiler kadar pahalı değil, Bakır bujiler kadar dandik değil. İkisinin ortası 🙂

Bakır Bujiler

Sokakta gördüğünüz “eski” araçların bir çoğunda kullanılan standart bujilerdir. Hatta sanayiye buji değişimi için işiniz düştüğünde fiyatının uygunluğundan dolayı aracınıza direk bunu takarlar. Yanmayı düzgün bir şekilde gerçekleştirebilmesi için güçlü bir elektrik akımına ihtiyacı vardır. Eğer aracınızın ateşleme sisteminde bir sorun varsa yanmayı verimli olarak gerçekleştiremez hemen performans kaybına neden olur (Özellikle LPG’li araçlarda büyük sıkıntı olduğundan dolayı bunun çift tırnak veya üç tırnak olanından takarlar bu yüzden).

Diğer türlerle kıyaslandığında bakır bujilerin pek uzun ömürlü olduğu söylenemez. Bakır bujiler arıza çıkarmaya meyillidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir