Buji Nedir? Buji Ne İşe Yarar?

By | 28 Temmuz 2021

Bujiler, benzinli araçlarda, aracı hareket ettirene temel unsurlar arasında yer alır. Buji, bir otomobilin küçük ancak temel elemanlarından olması sebebi ile motorun çalışmasında önemli rolü bulunur. Arızalı veya görevini yerine getirmeyen bujiler aracınızda çok büyük hasarlara yol açabilirken, bujiler, otomobilin diğer parçalarına göre görece daha ucuz olması bakımından bakımları ve değiştirilme periyotlarına özen gösterilmesi önerilir.

Otomobilde Ateşleme Sistemleri

Buji nedir veya buji ne işe yarar sorusuna yanıt vermeden önce otomobillerde ateşleme sistemlerini tanıtmak daha doğru olacaktır. Otomobilleri hareket ettiren prensip günümüzde içten yanmalı motor olarak tabir edilen mekanizma yapısının tamamıdır. Elektrikli otomobiller ile bu sistem kırılmaya başlasa da bu kısımda anlatılacak sistem ve bujiler, benzinli motorlarda kullanılan sistemlerdir. Not etmek gerekir ki; dizel motorlarda bujinin eşdeğeri yakıt enjektörleridir ancak iki sistemin çalışma prensipleri farklıdır.

Otomobili harekete geçirmek için sıkıştırılmış yakıt – hava karışımının yakılarak basıncının arttırılması gerekmektedir. Bir otomobilin piston – silindir mekanizması içerisinde boş bir hazne bulunur. Buna silindir boşluğu denilir. Silindir boşluğunun hacmi aracınızın motor hacmini belirtecektir. Örneğin 1.6 motor olarak tabir edilen otomobillerin silindir hacmi toplam 1.6 litredir.

Motorun aracı hareket ettirebilmesi için silindir boşluğunun içerisine supaplar yardımı ile yakıt ve hava karışımı alınır. Daha sonra silindir, piston içerisindeki bu karışımı belirlenen bir oranda sıkıştırır. Sıkışan basınçlı hava ve yakıt, buji tarafından gelen ateşleme ile yakılır. Yakılan hava – yakıt karışımının basıncı birden artarak pistonu bu sefer silindir hacmini arttıracak şekilde iter. Bu dört zamanlı hareket otomobilinizi ilerleten harekettir. Genellikle (motor dengesi için) dört farklı pistonun senkronize düzlemsel hareketi dairesel harekete dönüştürülür ve vites kutusundan geçerek tekerleklere aktarılır.

Bujiler – Ateşlemenin Olmazsa Olmazları

Buji, kabaca tarif etmek gerekir ise elektrik enerjisini kıvılcıma dönüştüren bir elektrik devresidir. Aracın elektrik sisteminden aldığı elektriği iki ucu arasında ark yapacak şekilde atlatarak kıvılcım oluşturmak bujinin görevidir. Bujiler temelde çakmak taşının çıkardıkları kıvılcım tarzında kıvılcımlar çıkartırlar. Buna mekanik anlamda ark denir. Ark atlaması sırasında da motor ateşlenerek yanma sağlanır.
Bujiler, motor kapağı açıldığında buji kablosu denen elektrik kabloları sayesinde rahatlıkla görülebilir durumda olacaktır. Üst kısmında elektrik kabloları bağlı iken alt tarafında yani motorun içerisinde kalan tarafta iletkenler bulunur.

Buji Arızaları

Bujilerin dört silindirde de tam olarak zamanında ateşlemeleri motorun düzgün çalışması için olmazsa olmazdır. Çok çeşitli buji arızası olmakla birlikte buji arızasını hissettiren en önemli çıktı vuruntu olarak tabir edilen motorun normalden daha gürültülü ve titreşimli çalışmasıdır. Vuruntu, motorun tüm pistonlarının hareket etmediğinin ve motorun dengesinin bozulduğunun bir habercisidir. Başka sebepleri olabileceği gibi genellikle buji sorununa delalettir.
Bujiler sürekli ateşleme yaptıklarından mikro – kaynak olarak tabir edebileceğimiz ark yapma ve ateşlememe sorununu zamanla yaşayabilirler (sanayi tabiri ile bujinin meme yapması). Bu sebeple bujilerin belirtilen zaman aralıklarında değiştirilmesi gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir