Buji Kablosu Arızasının 4 Belirtisi

By | 18 Mart 2020

Buji kablosu, içten yanmalı bir otomobilin ateşleme sisteminin köprüsüdür desek yanlış söylemiş olmayız. Ateşleme bobininden aldığı binlerce voltluk elektrik akımını bujilere taşıyarak motorda yanmanın düzenli bir şekilde gerçekleşmesini sağladığından dolayı oldukça önemli bir parçadır.

Buji kabloları görevini yapamadığında motorda bazı problemler ortaya çıkmaktadır. Arızalandığında ortaya çıkardığı belirtiler ise ateşleme bobinine oldukça benzerlik göstermektedir.

Buji Kablosu Arızası Belirtileri

Performans kaybı

Yeterli motor gücünün üretilmesi ve yanmanın düzgün bir şekilde gerçekleştirilebilmesi için bujilere giden elektriğin kesintisiz olması gerekmektedir. Buji kablolarınız arızalandığında veya görevini yapamadığında bujilere giden elektrik kesintiye uğrayacağı için yanma düzensizleşecek ve motor gücünüz düşecektir.

Motor performansınızın eskisi gibi olmadığını fark edeceksiniz (özellikle tüplü arabalarda daha kolay belli eder kendini).

Tekleme sorunu

Silindirlerde gerçekleşen yanma buji kablolarının yeterli elektrik aktaramaması nedeniyle kesintiye uğrar. Bu durumda ilk fark edeceğiniz sorunlardan birisi de halk arasında “tekleme” diye tabir ettiğimiz olaydır.

Düzensiz & sarsıntılı rolanti

Yanmanın düzensiz olmasından aracınızın rolantisi de nasibini almaktadır. Buji kabloları görevini yapamazsa aracınız rolantide çalışır durumdayken daha önce olmayan titremeler sarsıntılar falan fark edebilirsiniz.

Gaz yememe sorunu

Hızlanmaya çalışırken aracınızın böyle bir gitmeye pek istekli olmadığını görebilirsiniz. Bunun sebebi kabloların gaza yüklendiğinizde üst devirlere yetecek kadar elektrik taşıyamamasıdır. Buji kablolarındaki elektrik akımı sabit değildir. Siz gaza yüklendikçe fazlalaşır. Kablolar kötü durumdaysa doğal olarak gaza basarsınız ama aracınızın eskisi gibi hızlanmadığını fark edersiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir