Buji Arızası Belirtileri

By | 19 Mart 2020

Bujiler, günümüzde içten yanmalı olarak tabir ettiğimiz motorlarından en kritik parçalarından bir tanesidir. Bujinin görevi ateşleme bobininin ürettiği elektriği, buji kabloları aracılığı ile alıp yanma odasında hazırlanmış yakıt hava karışımının ateşlenmesini sağlamaktır. Benzinli araçların büyük bir çoğunluğunda farklı türlerde bujiler bulunmaktadır.

Zamanla aşınmaya bağlı olarak bujiler görevini yerine getirmekte yetersiz kalır. Bu noktada araç sürücüsü aracında bir şeylerin yoluna gitmediğini fark edecektir (LPG’de daha çok belli eder kendini) çünkü bujiler ateşlemeyi doğrudan gerçekleştiren elemanlardır.

Normalde bujilerin (bakır) düzenli olarak yağ, filtreler gibi değiştirilmesi önerilmektedir ama malesef ülkemizde bir çok sürücü ekonomik nedenlerden dolayı araç bakımlarının yapıldığı sırada buji değişimini ihmal etmektedir.

Şimdi bujilerin arızalanıp görevini yerine getirememesi durumunda araçlarda nasıl belirtiler ortaya çıkar onlara bakalım.

Geç Çalışma Sorunu

Bujilerin ve diğer ateşleme elemanlarının etkili bir şekilde görev yaptığı motorlarda araçlar genelde tek marşta çalışır. Özellikle ilk çalıştırma sırasında yüksek bir ateşleme gücü gerektiğinden dolayı eğer bujileriniz ömrünü doldurmuş, yanma odasında düzgün bir ateşleme yapmaktan aciz ise geç çalışma sorunuyla karşılaşabilirsiniz.

Motorun soğuk yada sıcak olması bir şeyi değiştirmez. İkisinde de geç çalışma sorunuyla yüzleşebilirsiniz.

Tekleme

Aracınızda tekleme fark ettiyseniz bu sorun bujilerden kaynaklanıyor olabilir. Bujiler ateşleme konusunda yetersiz kalırsa tekleme yapar. Öncelikle aracınızdaki bujileri en son ne zaman değiştirdiğinizi hatırlamaya çalışın. Eğer hatırlamıyorsanız mutlaka değiştirin zaten o kadar pahalı bir parça değiller.

Bujilerden dolayı tekleme yapan bir motorda egzoz emisyon değerleri artar ve motor gücünde dikkat çekici bir kayıp meydana gelir.

Hızlanamama Problemi

Bujilerin arızalı olduğu bir araçta hızlanmaya çalıştığınızda aracınızda bir isteksizlik olduğunu görürsünüz. Hani sanayide şu bir çok kişiden duyduğunuz “gaza basıyorum ama bir türlü gitmiyor” sözü varya. Tam olarak ağzınızdan çıkacak olan odur. Yanma odasındaki yakıt verimli bir biçimde yanamadığı için aracınızın hızlanmasını olumsuz yönde etkileyecektir.

Hızlanmada bir problem yaşıyorsanız bujilerinizden şüphelenebilirsiniz.

Rolantide Düzensizlik

Vites boşta beklerken aracınızın rolantisinde yaşanan düzensizlikler buji arızasının bir belirtisi olabilir. Bunun sebebi sorunlu bujinin ateşleme yaptığı silindirdeki yanmayı düzgün bir şekilde gerçekleştirememesidir.

Özellikle Fransız grubu araçlarda vites topuzunun belirgin bir biçimde titrediği görülmektedir.

Yakıt Tüketiminde Artış

Silindirde bulunan hava yakıt karışımı bujiler tarafından ateşlendiğinden dolayı bujilerde meydana gelebilecek bir sorun yakıtın tam olarak yanamamasına sebep olacaktır. Bu durumda yanamayan yakıt dışarı atılacağından dolayı aracınızın yakıt tüketiminde artış olması kaçınılmazdır. Daha önceki yakıt tüketimlerinizle şimdiki yakıt tüketiminizi kıyaslayarak bunun tespitini yapabilirsiniz.

Bunların haricinde yukarıda bahsettiğim belirtiler aynı zamanda ateşleme sisteminin diğer parçaları olan ateşleme bobini ve buji kablosu arızalarının belirtileriyle de benzerlik göstermektedir. Onlar hakkındaki yazılarımızı da incelemenizi öneririm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir