Ateşleme Bobini Arızası

By | 17 Mart 2020

Bilindiği üzere otomobillerde bulunan aküler 12 voltluk bir elektrik üretirler. Ama ne yazık ki, 12 volt yanma odasında ateşlemenin gerçekleşebilmesi için yeterli değildir. İşte Ateşleme bobini tam bu noktada devreye girer. Akü’den gelen bu 12 voltluk akımı, binlerce volta çevirip, buji kabloları ve bujiler yardımıyla yanma odasına göndererek ateşlemenin düzgün bir şekilde gerçekleşebilmesini sağlar.

Ateşleme bobini neden bozulur

Ateşleme bobinleri görevleri ve bulundukları konumdan dolayı diğer parçalarla kıyaslandığında oldukça yüksek ısıya maruz kalırlar. Taşıdıkları yüksek elektrik akımı, motordan gelen sıcaklık ve hava sıcaklığı ile birleştiğinde ortaya çıkan yüksek ısı yüzünden zamanla ateşleme bobini kendine zarar verdiğinden dolayı bozulabilir.

Eğer bujileriniz arızalıysa bu durum da ateşleme bobinini zorlayarak kısa sürede bozulmasına sebep olabilir.

Ateşleme bobininin ömrü

Aslında bakarsanız ateşleme bobininin belirli bir ömrü yoktur çünkü ne kadar süre sizi götüreceği tamamen kullanıma ve diğer ateşleme elemanlarının verimliliğine göre değişir. Ateşleme bobini 10 günde de bozulabilir.

Genellikle araçlarda ateşlemeden kaynaklı sorunlar yaşandığında ateşleme bobini ilk değiştirilen parçalar arasındadır. Aşağıdaki arıza belirtilerinden yola çıkarak ateşleme bobininizin ömrünün dolup dolmadığına siz karar verebilirsiniz.

Ateşleme bobini arızası belirtileri

Zamanla eskimeye veya kullanım şartlarına bağlı olarak Ateşleme Bobini’nin görevini yerine getirememesi, içten yanmalı motorlarda sık görülen bir araç arızasıdır. Ateşleme bobininden kaynaklanan arızayı anlamanın birden fazla yolu vardır.

Tekleme sorunu

Bu arızanın en büyük belirtisi tahmin edebileceğiniz gibi tekleme sorunudur. Bu şekilde aracınızı çalıştırmanız halinde silindirlerden birinde yada daha fazlasında ateşleme normal gerçekleşmeyeceği için tekleme sorunu kaçınılmazdır. Bu da seyir halindeyken performans kaybına neden olmaktadır.

Düzensiz rolanti

Ateşleme bobininiz arızalandığında aracınızda ilk fark edeceğiniz belirti düzensiz rolantidir. Çünkü yanma odasında ateşleme düzgün bir şekilde gerçekleşmediğinden, rolantide titreme & düzensizlikler gibi sorunlar ortaya çıkacaktır.

Geç çalışma veya hiç çalışmama sorunu

İlk çalıştırmada, normalden daha fazla elektrik kullanılmaktadır. Ateşleme bobini görevini yapamadığında bu elektriği üretemeyeceğinden dolayı aracınız ya geç çalışacaktır yada hiç çalışmayacaktır.

Yakıt tüketiminde artış

Motor performansında düşüklük meydana geleceği için doğal olarak gaza daha fazla basma gereği duyacaksınız. Bundan dolayı yakıt tüketiminizde olumsuz yönde bir değişiklik meydana gelecektir.

Yakıt aldığınızda sayacınızı sıfırlayarak kontrollerinizi yapınız. Eğer daha öncesine kıyasla daha fazla yakıt tüketiyorsanız ateşleme bobini arızalı olabilir.

Gaz yememe sorunu

Özellikle düşük hızlarda gaz yememe sorunu meydana gelecektir. Hızlanmaya çalışırken “gaza basıyorum ama gitmiyor” gibi şikayetler ortaya çıkabilir.

Egzozdan gelen “pat” sesi

Ateşleme bobini görevini tam olarak yerine getiremediğinde silindire giden yakıt tam olarak yanmayacak, yanmayan yakıt ise egzozdan geri atılacaktır. Seyir halindeyken gaza biraz yüklenip ayağınızı çektiğinizde egzozdan “pat” sesi geliyorsa şüphelenebilirsiniz.

Motor arıza lambası

Eğer aracınız çok eski bir araç değilse göstergelere baktığınızda, motor arıza lambasının yandığını görüyorsanız, ateşleme bobininden şüphelenebilirsiniz. Ancak motor arıza lambasının yanmasının sadece bu parçadan kaynaklanmayacağını da unutmamanızda fayda var.

Aracınıza arıza tespit cihazı bağlatarak sorunun gerçekten ateşleme bobininden mi yoksa başka bir şeyden mi kaynaklandığını öğrenebilirsiniz.

Bu yöntem ateşleme bobini arızasını en kolay tespit etme yöntemlerinden bir tanesidir.

Stop etme sorunu

Silindirlerde gerçekleşen ateşleme düzensiz bir şekilde yapılacağından dolayı hiç beklenmedik anlarda stop etme sorunu yaşayabilirsiniz.

Örneğin ışıklarda vites boşta bekliyorsunuz ama ortada hiç bir sebep yokken aracınız stop ediyor. Hareket halinde de olabilir bu tabii ki.

Ateşleme bobini testi

Sanayideki ustalar, ateşleme bobininin düzgün bir şekilde çalışıp çalışmadığını test edebilmek için eski usul yöntemler kullanmaktadır. En çok uygulanan ateşleme bobini testi “sök tak” yöntemidir.

Bu test yönteminin uygulanışı işe şöyledir;

Aracımızın 4 silindirli olduğunu farz ediyorum. Öncelikle araç rolantide çalışır durumda bırakıldıktan sonra ateşleme bobininden bujilere giden 4 tane kablodan önce birincisi çıkarılır ve rolantide bir değişiklik olup olmadığı kontrol edilir. Aynı şey tek tek diğer silindirlere de uygulanır. Eğer rolantide ağır bir düzensizlik meydana gelmiş & kablolardan biri çıkarıldığında motor stop edecekmiş gibi oluyorsa o bobin görevini yapıyor demektir. Ama eğer ki rolantide hiç bir değişiklik olmuyorsa bobin ömrünü tamamlamış & görevini yapamıyor demektir.

Not: bu kablolardan binlerce volt elektrik geçtiğini unutmayın. Bu yüzden güvenliğiniz için kendiniz denemeyin. Ben sadece sanayide ustaların bu kontrolü nasıl yaptığını anlattım.

Bir arıza tespit cihazı edinip ecudan arıza kodlarını okumanız daha modern ve güvenli bir yöntemdir.

Ateşleme bobini tamiri ve değişimi

Ateşleme bobini yapısı gereği tamir edilememektedir. Onun yerine yenisiyle değiştirilerek arızanın giderilmesi sağlanır. Eğer ateşleme bobininizin arızalı olduğuna inanıyorsanız negatif etkilerinden kurtulmak için değiştirmeniz gerekmektedir.

Değişim hakkında bilmeniz gerekenler

  • Daha önce de bahsettiğimiz gibi ateşleme bobini arızası aracınızda bulunan buji ve buji kablosu gibi diğer ateşleme elemanlarından kaynaklanabilir. Paranızın boşa gitmesini istemiyorsanız bobini değiştirmeden önce diğer ateşleme elemanlarında bir arıza olmadığından emin olun çünkü bu elemanlar ateşleme bobinini tekrar bozabilir. Buna siz veya ustanız karar verecek.
  • Eğer aracınızda ateşleme bobini birleşik değilse sadece arızalı olan bobini değiştirerek masraftan kurtulabilirsiniz. Ama en üstteki fotoğraftaki gibi birleşik ise komple değiştirmek zorunda kalacaksınız.

Arızalı olarak kullanırsam ne olur?

Pek bir şey olmaz. İçiniz rahat ediyorsa sorun yok. Ateşleme bobininin arızalı olduğu bir araçta sadece performans kaybı yaşarsınız. Bu şekilde kullanıma devam edildiğinde araçta büyük bir sorunun yaşandığı görülmedi şimdiye kadar. En kötü senaryoda katalitik konvertörünüz aşırı ısınacağından dolayı kısmi olarak zarar görebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir