ASR Sistemi (Anti Patinaj)

By | 13 Temmuz 2020

ASR sistemi Almanca “Antriebsschlupfregelung” kelime öbeğinden gelen, Türkçe’ye “Anti Patinaj Sistemi” olarak çevirebileceğimiz, otomobillerde kaymayı ve patinajı engelleyen bir elektronik kontrol sistemidir. ASR sistemi genellikle TCR “Traction Control System” yani “Çekiş Kontrol Sistemi” ile birlikte kullanılır. Günümüzde otomobillerde yaygın olarak bulunan ASR sistemi özellikle arkadan itişli araçlarda konfor ve güvenlik için sıklıkla kullanılan sistemlerden birisidir.

 

ASR Nedir?

ASR Anti Patinaj Sistemi, otomobillerin genellikle kalkış anında patinaj çekmesini ve tekerleklerinin boşa dönerek hızlanma zamanından kaybetmelerini engellemek için tasarlanmış entegre bir elektronik sistemdir. ASR sistemi bir tekerlek hızı algılayıcı ile tekerleklerin dönme hızını, aracın lineer hızına oranlayarak tekerleklerin patinaj halinde olup olmadığını algılar. Aracın söz konusu tekerleğinin bir noktasının çizgisel hızı, aracın o andaki çizgisel hızından fazla ise o tekerlek patinaj yapıyordur (olduğu yerde kayarak dönüyordur) denebilir. Patinaj, bir otomobilin güncünün yola değil sadece tekerleklerin dönme etkisine aktarılmasına sebep olarak aracın mevcut torkundan sürücünün istediği hızlanma etkisi olarak faydalanamamasını sağlar.

 

ARS nedir sorusunu yanıtlamak için patinaj mantığını açıklamak daha doğru olacaktır. ARS sistemi öncelikle sensörleri sayesinde tekerlek çizgisel hızı ve otomobilin hızını aracın beynindeki (ECU) ARS kontrol ünitesine gönderir. ECU, hesaplamaları sonrasında ARS’nin devreye girmesini gerekli görür ise, patinajın mevcut olduğu tekerlekte ABS sisteminin mekanik temelli altyapısı kullanılarak frenleme sağlanır. Sürücü gaza bassa dahi ARS sistemi devreye girince patinaj yapan tekerlek mikro saniye mertebesinde frenlenerek patinaj yapması engellenmeye çalışılır. Aynı zamanda ARS sistemi otomobilin yakıt enjektörlerini de kontrol ederek aracın motoruna giden yakıtı azaltır ve motorun torkunu düşürür. Bu durum da patinaja engel olan ikinci faktördür.

 

ARS Sisteminin Avantajları – Dezavantajları

ARS sistemi, otomobilin sürücüsünün gaza basmasına rağmen normalde tekerleklere iletilenden daha az torkun yola yansıtılarak patinajın engellenmesini sağlayacaktır. ARS sistemi devredeyken tekerlek ve aracın çizgisel hızından sürekli olarak beyne veri gitmeye devam eder ve patinajın kesildiği algılanırsa ARS sistemi devreden çıkar. Patinaj, aracın hızlanmasını engelleyeceğinden ARS sistemi çoğunlukla daha hızlı bir şekilde sürat arttırmayı sağlayacaktır. Ancak iyi kalibre edilmemiş veya bozulmuş / hatalı veri alan bir ARS sistemi aracın hızlanmasına engel olabilir.

 

ARS Arızası

ARS arızası, sebepler çok çeşitli olabilen, genellikle elektronik olarak çözülmesi gereken arıza tiplerindendir. ARS sisteminin kendisinde arıza oluşması olasılığı pek mümkün olmasa da tekerlek veya otomobilin kendisinin hız sensöerlerinde ufak bir kalibrasyon hatası veya arızası doğrudan ARS sisteminin yanlış yerde devreye girmesine veya devreden çıkmasına sebep olur. Bu tip bir durumun sürücüler tarafından algılanması zordur. Ancak aracınızın kalkış esnasında sıklıkla patinaj yaptığını hissediyorsanız ARS arızasından şüphelenebilirsiniz. ARS arızaları, sürücülerin kendi kendilerine giderebilecekleri arızalardan olmayıp genellikle sensör veya elektronik ekipmanların değiştirilmesi gerektiğinden servise gitmenizi tavsiye ederiz.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir