Araçlarda Yermostat Nedir, Ne İşe Yarar?

By | 22 Haziran 2020

Otomobil motorlarında yer alan termostat (radyatör termostatı), motorla radyatör arasında bulunan ve motor suyu sıcaklığını sabit tutan ve motorun aşırı ısınmasını önleyen parçadır. Termostat, küçük olmasına rağmen, aracın stabil çalışması açısından son derece önemlidir.

Termostatların; vaks palet elektronik kontrollü, vaks palet mekanik kontrollü ve körüklü olmak üzere üç türü bulunmaktadır. Bu sınıflandırma, termostatın sıcaklık karşısındaki genleşme yöntemine göre yapılmaktadır. Körüklü tip termostatların kullanımı giderek azalmaktadır. Günümüzde üretilen araçlarda, çoğunlukla vaks palet elektronik kontrollü termostat kullanılmaktadır.

 

Termostat Nasıl Çalışır?

Soğutma suyu sıcaklığı düşükse, termostat, suyun önüne kapatarak devridaim yapmasını engeller. Böylece araç, kısa sürede ideal çalışma sıcaklığına ulaşır. Motor ısısı istenilen düzeye geldiğinde de, termostat, daha fazla ısınıp hararet yapmaması için soğutma sisteminde dolaşır. Termostat, ısıyı ayarlama işlemini, ortasında bulunan civa aracılığıyla sağlar. Sıcaklık arttıkça, civa genleşmeye başlar, ucundaki kapakçığı ittirerek suyun geçişine izin verir. Motor suyu soğuduğunda ise, genleşme azalır, kapak kapanır.

 

Termostat Neden Arızalanır?

Termostat arızalarının nedenlerinden biri, suyun içindeki kir ve yabancı maddelerin varlığıdır. Bir başka neden, termostatın yüksek ısıya maruz kalmasıdır. Motorun diğer parçaları gibi, zamanla termostat da yıpranır ve eskir, bu da arızaya neden olur. Termostatın arızalanması, önemli sorunlara yol açabilir. Bu nedenle, arızaya zamanında müdahale edilerek, termostanın yenisiyle değiştirilmesi gerekir. Termostat ucuz bir parçadır ve değişimi son derece kolaydır.

 

Termostat Arızaları Nelerdir?

Termostat arızası, uzman olmayanlar tarafından kolay fark edilemez. Arızanın belirlenebilmesi için, bazı ipuçları kullanılabilir. Araç hareket halindeyken hararet göstergesinin düşmesi, aracın ilk çalıştırmada çok geç ısınması, kaloriferin sıcak hava üflememesi gibi durumlarda, termostat arızalı demektir.

Termostat arızaları, üç grupta toplanabilir:

  • Termostatın sürekli açık kalması. Bu durumda, motor normal çalışma sıcaklığına ulaşamaz. Bu sorun, aracın performansında düşüşe neden olur, yakıt tüketimini artırır ve kaloriferin yeterli biçimde ısıtmasını engeller.
  • Termostatın sürekli kapalı kalması. Bu arıza, son derece önemli sonuçlar doğurabilir. Zamanında fark edilmezse, motorda ciddi hasarlara neden olabilir. Motor suyu devreye girip soğutma yapamayacağı için, hararet sürekli yükselir. Termostatın kapalı olduğunu anlamanın yolu, radyatörün kontrol edilmesidir. Radyatör soğuk, motor sıcaksa; radyatörün sadece belli bölgeleri soğuksa; radyatör motor kadar ısınmamış ve ılık kalmışsa, termostat kapalı demektir.
  • Termostatın geç açması. Araca göre değişmekle birlikte, termostatların açılma derecesi, üretici firma tarafından, 75-89 derece arasında belirlenir. Motor bu sıcaklıklara ulaşmasına rağmen termostat açmamışsa, arızalı demektir. Termostatın geç açılması, önemli bir sorundur, motora istenmeyen zararlar verebilir.

 

Termostat Nasıl Değiştirilir?

Termostat, radyatör ve motor bloğu arasındadır. Termostat değişimi için, önce radyatörden gelen su hortumu sökülür. Sonra termostat, motor bloğundan ayrılarak çıkartılır. Conta temizlenir ve yeni conta takılarak termostat yeniden yerine yerleştirilir. Hortumların da yerlerine takılmasından sonra, motor soğutma suyu konulur ve kaçak olup olmadığı kontrol edilerek işlem tamamlanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir