Aracın Yakıt Tüketiminden Tasarruf Etmenin Yolları

By | 22 Mayıs 2020

Araba sahibi olmak, yaşınız kaç olursa olsun hem çok keyiflidir hem de hayatınızda kolaylık sağlayacak önemli bir gereksinimdir. Sıfır otomobil ya da ikinci otomobil araştırırken bir yandan da yakıt masrafını nasıl düşüreceğinizi düşünüyorsanız sizin için yararlı olacak yakıt kullanımı hesaplama ipuçlarını ve yakıt kullanımında tasarruf etmenizi sağlayacak bazı verileri yazımızın devamında bulabilirsiniz. Araba kullanırken karşılaşılan en büyük problemlerden biri de yakıt masrafıdır. Ülkemizde yakıt fiyatlarının, diğer ülkelere nazaran daha yüksek olması bizleri bu konuda daha ilgili olmaya ve daha hassas davranmaya itiyor.

Yakıt Tasarrufu İçin Yapılması Gerekenler

Yakıt tasarrufu sağlamanın birçok yolu vardır. Temel olarak yüksek sürat, ani süratlenmeler, sıklıkla şerit değiştirmek gibi tüketilen yakıtın katlanarak yükselmesine sebep olan faktörlerden bir kaçıdır. Yakıt kullanımı nasıl hesaplanır diye merak ediyorsanız tüm yakıtınız tükendikten sonra aldığınız yakıtın maliyetini, yakıt ile gittiğiniz mesafeye bölebilirsiniz, böylece aracınızın mesafe üzerinden ne kadar yakıt tükettiğini öğrenebilir ve yakıt tasarrufu amacıyla bir önlem almanız gerekliliğini anlamış olursunuz.

Yakıt Masrafını Nasıl Azaltırım?

• Aşırı sürat yapmak, yakıt kullanımını normal tüketimin üzerinde tutar. Stabil bir yakıt tüketimi için 90KM/Hız bir sürat tavsiye edilmektedir.
• Hız sabitleyici kullanmak ya da aracınızda bu özellik yoksa belirli bir süratte yolculuk yapmak, yakıt maliyetinizi azaltmanıza yardımcı olur. Aniden süratlenmek, motora aniden yüklenmek yakıt tüketiminizi normalin üzerine çıkaracaktır.
• Aracınızın motor devir hızını sürüş boyunca 2.000 ile 3.000 arasında sabitlemeye özen gösterin.
• Kalabalık şehirlerde kontrolülümüz dışında gerçekleşen dur-kalk hareketi yakıt tüketiminde en büyük etkenlerden biridir. Farklı alternatiflerden gitme imkânınız varsa ve dur-kalk olayını minimize edebiliyorsanız yakıt tasarrufu sağlayabilirsiniz.
• Trafikte, ışıkta ya da farklı bir sebepten dolayı bekleme süreleriniz uzayacaksa motorunuzu durdurmanızı tavsiye ederiz.
• Yolculuğunuz esnasında aracınızın camlarının açık olması, üstü açık olması rüzgâra karşı aracın direncini arttıracağı için yapacağı hız esnasında motorun daha fazla zorlanmasına sebep olacağından daha fazla yakıt tüketmektedir. Mümkün olduğu sürece camların kapalı ve aracın rüzgâra karşı direncinin düşük olduğu bir yolculuk tercih etmelisiniz.
• Manuel araçlara istinaden otomatik vites araçların daha fazla yakıt tükettiğini biliyoruz. Otomatik vites araçlarda manuel araçlara nazaran motor devir hızı 2.000 ‘i aşmamalı ve ani hareketler ve frenlerden uzak durmalıyız.
• Aracınızın kullanım amacına uygun lastik seçimi, uygun lastik basıncı, lastik korumaları her zaman yakıt tasarrufu etmenize olanak sağlayacaktır.
• Araçlarınızın periyodik bakımları, yağ değişimleri, motor bakımları da tartışmasız yakıt tasarrufu sağlayan bir başka etkendir. Bakımsız araçların bakımlı araçlara nazaran %20 daha fazla yakıt tükettiği kanıtlanmış bir gerçektir.
• Son olarak yakıt aldığınız istasyonları ve markaları değiştirmeyin, yabancı madde içermediğinden emin olduğunuz yerlerden yakıt almanız araç sağlığı, sürücü sağlığı ve yakıt tasarrufu konusunda mühim bir durumdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir