Aracın Ağır Bakımları Nelerdir?

By | 21 Haziran 2020

Araç bakımı, her şeyden önce güvenli bir sürüş için gereklidir. Bakımı yapılmamış araçlar, hem araç içindeki, hem de dışarıdaki insanlar ve hayvanlar için büyük tehlike oluşturabilir. Araç bakımının bir diğer faydası, aracın performansını artırması ve kullanım ömrünü uzatmasıdır. Ayrıca, düzenli bakım, araçlarda ortaya çıkabilecek arızaların önlenmesi, böylelikle yüklü masrafların önüne geçilmesi açısından da önemlidir.

Araç bakımları, aracın tipine göre değişiklik göstermektedir. Araç bakım süresini belirleyen bir diğer unsur da, aracın hangi koşullarda ve nasıl kullanıldığıdır. Trafiğin yoğun olduğu yerlerde sık sık durup kalkmak, hızlı bir biçimde araç kullanmak, aracın zorlanmasına neden olan yol koşullarında kullanılması gibi durumlarda, araç bakımlarının, belirlenen sürelerden daha erken yapılması gerekir.

 

Ağır Bakımda Neler Yapılır?

Araçlarda, periyodik bakım ve ağır bakım olmak üzere, iki türlü bakım söz konusudur. Periyodik bakım, aracın tipine göre belirlenen sürelerde yapılır. Benzinli araçların her 10 bin kilometrede ya da yılda bir;  dizel araçların ise 15 bin kilometrede ya da kilometre dolmasa bile yılda bir kez periyodik bakımının yapılması gerekmektedir. Elektrik araçlar, 500 bin kilometre bakım olmadan kullanılabilir. Hibrit araçlarda ise, motor bakımı, dizel araçlarda olduğu gibi, 15 bin kilometrede bir ya da yılda bir kez yapılmalıdır.  Bakım zamanları ve bakımda yapılacak işlemler, aracın marka ve modeli, kaç kilometrede ve kaç yaşında olduğu gibi unsurlara bağlı olarak değişmektedir. Aracın kullanım koşulları da, bakım süresini etkileyen bir faktördür.

Periyodik bakım; motor yağı ve filtresinin değişimi, fren balatalarının test edilmesi ve gerekirse değişimi, hava ve polen filtrelerinin değişimi, rot balans ayarının yapılması, süspansiyonların kontrolü, motor suyu ve cam suyunun kontrolü ve eksikse tamamlanması gibi işlemleri içerir.

Ağır bakımda ise, periyodik bakımda yapılan tüm işlemler gerçekleştirilir ve bunlara ek olarak;

  • Triger kayışının set olarak değişimi yapılır.
  • Fren balataları kontrol edilir ve gerekiyorsa değiştirilir.
  • Debriyaj kontrolü yapılır ve gerekiyorsa debriyaj seti değiştirilir.
  • Süspansiyon sistemi kontrol edilir, teknisyen tarafından gerekli görülürse bozulmuş parçalar değiştirilir ya da süspansiyon sistemi tamamen yenilenir.
  • Şanzıman yağı kontrol edilir ve gerekli olması durumunda yağ değişimi yapılır.
  • Yağ sızıntısı olup olmadığı kontrol edilir, gerekirse parça değişimi yapılır.
  • Bunların dışında, aracın detaylı kontrolü (farlar, korna, lambalar, silecekler vb.) yapılır. Bozuk olan parça varsa yenilenir.
  • Conta ve boru sistemleri kontrol edilir, bozuk parçalar yenisiyle değiştirilir.
  • Direksiyon kutusu ve direksiyon kontrol edilir.

 

Araçlarda Parça Değişimi

Araçların bakım ve onarımları, uzman teknisyenler tarafından, gerekli teknolojik ekipmanlara ve cihazlara sahip teknik servislerde yapılmalıdır. Parça değişimi gerekiyorsa, üretici firma tarafından onaylanmış, orijinal ve garantili ürünler tercih edilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir