Araca LPG Taktırmak Motora Zarar Verir mi?

By | 9 Haziran 2020

Benzin fiyatlarının yüksek olması ve dizel otomobil fiyatlarının yüksekliği çok sayıda sürücünün araçlarına LPG (tüp) taktırma kararı vermesine neden olmaktadır. Bunun aracın motoruna zarar verip vermediği ise, hala tartışılmaktadır. Bir görüşe göre; LPG (Liquefied Petroleum Gas / Sıvılaştırılmış Petrol Gazı) taktırmak, aracın motoruna hiçbir zarar vermez; hatta doğru biçimde takılması halinde, benzine göre, motorun ve motor yağının ömrünü uzatır. Bir diğer görüş ise; fabrika çıkışı LPG’li araçların motorlarının LPG’ye tamamen uyumlu olduğunu; ancak, sonradan LPG takılan araçların motorlarında uyum sorunu yaşanabildiğini belirtir. LPG’nin motora zarar vermemesi için, kaliteli bir LPG markası seçilmeli ve yetkili servisler tarafından montajının yapılması sağlanmalıdır.

Araca LPG taktırmanın avantajları ve dezavantajları vardır. LPG, benzin ve motorinden daha ucuzdur. Araca LPG takılmasının maliyeti, başlangıçta yüksek gibi görünse de, özellikle sık kullanılan araçlarda, kısa sürede amorti edilir. Benzin ve dizel motorlar, çıkardıkları gazlar nedeniyle, insan sağlığı ve atmosferimiz için zararlıdır. LPG, karbondioksit salınımını azaltarak, doğaya daha az zarar verir. LPG taktırmanın dezavantajı ise, aracın performansında bir miktar düşüşe neden olmasıdır. .

 

Hangi Araçlara LPG Takılabilir?

Benzinli ya da dizel motora sahip hemen hemen tüm binek otomobillere LPG takılabilmektedir. Ancak motorları çok güçlü olan yarış arabaları ya da arazi araçlarına LPG takılması, hem çok masraflıdır, hem de aracın performansını düşürür. Dizel araçlara LPG taktırılması da, oldukça maliyetli olması ve performansı düşürmesi nedeniyle tercih edilmemektedir. Elektrik araçlara LPG takılmamaktadır, zaten ekonomik olarak böyle bir işleme gerek de bulunmamaktadır. Ülkemizde, çoğunlukla benzin motorlu araçlara LPG takılmakta ve LPG’li araçların sayısı, benzin fiyatındaki artışa uygun olarak, hızla artmaktadır.

 

LPG Güvenli midir?

Araçlarda LPG kullanımının güvenliği, kaliteli ve standartlara uygun ürün takılmasıyla sağlanır. Bugün piyasadaki tüpler, çok sayıda güvenlik donanımı içermektedir. Bu nedenle, LPG taktırırken kaygılanmaya gerek bulunmamaktadır. Güvenlik amacıyla, LPG bakımları 10 bin kilometrede ya da 6 ayda bir yapılmalıdır.

 

LPG Nasıl Taktırılır?

Araca LPG takılması işlemi, mutlaka yetkili servisler tarafından yapılmalıdır. Uzman teknisyenler, LPG takarken, aracın hiçbir orijinal aksamına zarar vermezler; kablo kesme veya lehim gibi işlemler yapmazlar. Mekanik montajdan sonra, araca uyumlu hale getirmek amacıyla, LPG kalibrasyonu yapılır. Bütün bu işlemler, normal koşullar altında, bir gün içerisinde tamamlanmaktadır.

 

LPG Kullanımında Nelere Dikkat Edilmeli?

  • Otogaz doldururken, aracın motoru mutlaka durdurulmalı; dolum esnasında sigara içme, cep telefonu kullanma gibi tehlikeli eylemlerden kaçınılmalıdır.
  • Aracın iki yılda bir muayenesi yapılırken, gaz sızdırmazlık test raporu alınmalıdır.
  • Belli aralıklarla araçta kaçak kontrolü yaptırılmalıdır.
  • Araç, kapalı otoparklara veya ısı kaynaklarına yakın yerlere park edilmemelidir.
  • LPG tankına ya da ekipmanlara zarar verebilecek cisimler, bagajda bulundurulmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir