Araç Muayenesi Öncesi Yapılması Gerekenler

By | 5 Haziran 2020

TÜİK Karayolu Trafik Kaza İstatistikleri’ne göre 2018 senesinde ne yazık ki 1 milyondan fazla yaralanma ve ölümle sonuçlanmış trafik kazası gerçekleşmiştir. Bu trafik kazalarının % 0,6’sı ise vasıtalardaki problemlerden ortaya gelmiş, Bu durum, arabanızdaki problemleri gidermenizi ve sürüş güvenirliği olmayan arabaların trafiğe çıkmamasını amaçlayan vasıta muayenesinin ne kadar mühim olduğunu ispatlamaktadır. Gelin şimdi, vasıta muayenesini daha yakından tanıyalım ve vasıta muayenesi öncesinde yapılması gerekenleri sıralayalım.

 

Araç Muayenesi Neden Yapılır, Neden Önemlidir?

 

Araç muayenesi, hem sizin hem de trafikteki başka kişilerin güvenirliğini sağlamak hedefiyle gerçekleştirilir. Periyodik vasıta muayenesi yardımıyla aracınızda var olan ama haberdar olmadığınız problemleri öğrenebilir ve lüzumlu bakım ve onarım işlemleri sonrasında daha güvenilir bir şekilde trafiğe çıkabilirsiniz.

 

Araç Muayenesinde Nelere Bakılır?

 

Araç muayene istasyonlarında gireceğiniz denetimde sürüş güvenirliğini etkileyen pek çok nokta denetimden geçirilir. Muayenede ilk olarak vasıta tescil belgesi üzerindeki bulguların aracın fiziki haliyle eşleşip eşleşmediğine bakılır. Bunun sonrasında kaputun kilit mekanizmalarından motor denetimlerine, frenlerden sıvı seviyelerine, lastiklerin halinden güvence kemerlerine kadar geniş bir muayene gerçekleştirilir. Bu amaçla muayeneye gitmeden önce vasıta bakımına girip arabanızdaki eksiklikleri gidermelisiniz.

Muayenede aracınız kusurlu ya da hafif kusurlu belirtileri verebilir.  Bu şekilde belirtilen vasıtalar muayeneden işlemiş sayılırken, emniyetsiz veya ağır kusurlu olarak belirtilen vasıtalar yaklaşık bir ay içerisinde ücretsiz bir şekilde aynı ilde tespit edilen vasıta muayene istasyonlarına gidip tekrardan denetime girmelidir.

 

Araç Muayene Zamanı Geldi mi: Araç Muayene Periyotları

 

Araç muayene periyotları aracın cinsine göre değişiklik gösterir.

 

  • Kişisel veya Özel Araçlar ve Römorkları: 3 yaş sonrası senede 1 kere,
  • Lastik Tekerlekli Traktörler: 3 yaşın sonrasında her 3 senede bir,
  • Diğer Motorlu Araçlar (ticari vasıtalar) ve Her Türlü Römorkları: 1 yaşın sonrasında her yıl,
  • İki ya da Üç Tekerlekli Araçlar ve Her Türlü Römorkları: 3 yaşın sonrasında her 2 senede bir muayene edilmelidir.

 

Araç Muayenesi Gecikirse Ne Olur?

 

Araç muayenesinin tarihini geçirdiğiniz halde yani muayenesiz bir şekilde trafiğe çıktığınızda para cezası ödemek zorunda kalırsınız. Hem de trafik polislerinin cezai uygulamalarını önemsememiş olduğundan durum sicilinize işlenir. Aracınız bu sebeple gelecek dönemlerde bağlanabilir.

 

Araç muayenesini geciktiren vatandaşlarımız için her ay, muayene ücretine ek %5 faiz işlenmektedir.

 

Araç Muayenesi Öncesinde Yapılması Gerekenler

 

Muayene öncesi yapılması gerekenleri bildiğiniz ve uyguladığınız takdirde muayene sürecini süratli bir şekilde sonlandırabilir yani muayene tekrarına lüzum kalmadan denetimleri tamamlayabilirsiniz. Şimdi, vasıta muayenesine girmeden önce izlemeniz gereken adımları sıralayalım:

 

  • Aracınızdaki hasarları giderin.
  • Randevu alın.
  • Plakanıza kayıtlı borçları ödeyin, Zorunlu Trafik Sigortası’nı denetleyin.
  • Egzoz sürüm ölçümü prosedürünü muayene öncesi yapın.
  • Araçta bulunması lüzumlu olan ekipmanları
  • Araç muayenesi amacıyla lüzumlu belgeleri kesinlikle beraberinizde getirin.

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir