Araç Jantı Değiimi Zararlı mı?

By | 21 Haziran 2020

Jant, araçlarda, lastiğin çember kısmına yerleştirilen metal aksamdır. Jantlar, aracın aks düzeniyle bağlantılıdır ve lastiği taşıyarak aracın hareket etmesinde görevlidir. Arabanın yol tutuşunu etkileyen jantlar, güvenli sürüş için de son derece önemlidir.

Jant değişimi, arabanın tasarımında değişiklik yapılmasını sağlar. Bu nedenle, pek çok sürücü, jantları değiştirerek aracın görünümünü değiştirmek ister. Bu talebe uygun olarak, çok farklı görünümde ve özellikte jant üretimi ve satışı yapılmaktadır. Tasarım çeşitliliği, jantların sadece aksesuar olarak değerlendirilmesi gibi bir yanılgıya yol açabilmektedir.

                                                       

Jant Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Jantlar, genellikle estetik açıdan değerlendirilir; ancak, aracın performansı üzerinde önemli etkileri vardır. Jant seçimi, aracın özellikleri dikkate alınarak yapılmalıdır. Jant seçiminde, motorun gücüne uygun olmasına özellikle dikkat edilmelidir.  Aksi durumda, aracın performansı olumsuz etkilenir, araçta balans sorunu ortaya çıkar ve yakıt tüketimi artar. Güçlü motorlu araca takılan küçük ve hafif jantlar, aracın patinaj yapmasına neden olur. Araçla uyumsuz olan jantlar,  rot ve balans ayarını bozarak, sürüş güvenliğini tehdit eder. Jant seçiminde, aracın ağırlığı, orijinal lastik ve jant ölçüleri dikkate alınmalıdır.

 

Jant Nasıl Büyütülür?

Jant değişimi, genel olarak jant büyütme olarak algılanmaktadır. Bazı sürücüler, araçlarının orijinal jantlarını daha büyük olanlarıyla değiştirerek, arabanın görüntüsünde değişiklik yapmayı tercih etmektedirler.

Jant büyütme, üç farklı yöntemle yapılabilmektedir:

  1. Daha geniş bir lastik kullanılır. Jant çapı ve lastik çapı aynı kalır.
  2. Jantın çapı 1 inç genişletilir. Hem lastik çapı, hem jant büyür, lastik yanağı incelir.
  3. Jantın çapı 2 inç genişletilir. Bu yöntemle de, lastik çapı ve jant çapı büyür, lastik yanağı incelir.

Jant Büyütmenin Dezavantajları

  • Jant büyütmede dikkat edilmesi gereken en önemli konu, tekerleğin toplam çapının aşırı büyümemesidir. Böyle bir durum, lastiğin çamurluğa sürtmesine neden olur.
  • Jant ölçüsü büyüdükçe, aracın sürücüye verdiği konfor azalır. Büyük jantlar, lastik yanaklarını inceltir, bu da, yoldan gelen darbelerin daha az emilmesine yol açar.
  • Büyük jantlar, aracın performansını düşürür. Hızlanma ve ivmelenme azalır.
  • Büyük ölçülü jantlar, ağırlığı nedeniyle, arabanın yakıt tüketimini artırır.
  • Jant boyutunu büyütürken aşırıya kaçmak, aracın süspansiyon sisteminde arızalara neden olabilir.
  • Büyük jantlar, küçüklerinden daha pahalıdır.

 

Bütün bu olumsuzluklara karşın, büyük jant kullanmanın bazı avantajları da vardır. Büyük jantlar, küçük jantlara oranla, viraj hakimiyetini kolaylaştırır; büyük jantların yol tutuşu fazladır, virajda savrulmayı engeller. Büyük jantlar, aynı zamanda, daha iyi fren performansı sağlar.

Eğer aracın jantlarını değiştirmeye karar verilirse, üretici firmanın belirlediği standartlar göz önünde tutulmalıdır. Otomobil üreticileri, aracını özelliklerine en uygun jant büyüklüğünü belirlerler.

Jant değiştirmede dikkat edilmesi gereken bir başka konu da, seçilen jantın, mutlaka uzman bir teknisyen tarafından takılması gerektiğidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir