Arabaya Yazılım Attırmak Zararlı mı?

By | 8 Haziran 2020

Ülkemizde, araçların modifiye edilmesi, oldukça yaygındır. Modifiye uygulamalarının önemli bir bölümü, araçların dış görüşünü değiştirmek amacı taşımaktadır. Araca yazılım yükleme (chip tuning) ise, aracın motor yapısında bazı değişiklikler yapmayı hedeflemektedir. Modifiye uygulamaları arasında en ucuz olanı, kolay uygulananı ve bu yönleriyle en çok tercih edileni, yazılım yüklemedir.

Arabaya yazılım attırmak, 2000’li yıllardan sonra gündeme gelen ve giderek popülerleşen bir kavram. Her otomobilin, kendine özel bir beyni vardır. Beyin denilen, bir bilgisayarın çipine benzer ve otomobille ilgili tüm karmaşık işlemleri yönetir. Otomobiller, üretim aşamasında; en az yakıt, en fazla mesafe, çevreye en az zarar ve minimum gürültü kirliliği amaçlarıyla programlanırlar. Otomobilin beynine, sonradan, çipin yeniden programlanmasıyla, farklı yazılımlar yüklenebilir ve bu yolla, performansı artırılabilir; emisyon gücü ve tüketim değerleri gibi ayrıntılar değiştirilebilir. Bu işlem, ucuz ve kolaydır. Doğru yazılımların, otomobillerin performansını artırmaya yönelik olumlu etkileri vardır. Ancak, her araca, her istendiğinde yazılım yüklemenin, çeşitli zararları da bulunmaktadır.

 

Yazılım Yüklemenin Faydaları Nelerdir?

  • Yazılım yükleme, aracın gücünde yüzde 20’ye varan oranda artış sağlar. Bu yönü, modifiye seven araç sahiplerinin, yazılım attırma merakının temel nedenlerindendir. Bu durum, modifiye meraklıları tarafından “aracın gizli gücünün ortaya çıkarılması” olarak tanımlanmaktadır.
  • Otomobillerde yazılımın yenilenmesi, aracın daha verimli çalışmasına olanak tanımaktadır.
  • Daha çok ticari araçlar tarafından tercih edilen yeni yazılım yükleme işlemi, yakıt tüketimini azaltır ve alt devirlerdeki performansını artırır. Yakıt tüketiminde, yüzde 15’e varan oranda tasarruf edilebilmektedir.

 

Yazılım Attırmanın Araca Zararları

– 100 bin kilometre üzeri araçlara yazılım yüklenmesi önerilmemektedir. Bunun nedeni, motorda bazı sorunlara yol açabilmesi ve beklenen performansı vermemesidir.

–  Arabaya yazılım yükleme işlemi, yetkili servislerde yapılmamışsa, motorda meydana gelebilecek sorunlar, garanti kapsamı dışında kalmaktadır.

–  Araca yazılım attırmak, zaman içerisinde, istenmeyen arızalara neden olabilmektedir.

– Yazılım yüklemenin, motorun kullanım ömrünü kısaltmak gibi olumsuz bir yönü de bulunmaktadır.

 

Yazılım Yüklemede Nelere Dikkat Edilmeli?

Araca yazılım yükleme, mutlaka uzman teknisyenlerce, mümkünse yetkili servislerde yapılmalıdır. Uzman olmayan kişilerin yapacağı yazılım attırma işlemi, ciddi ve geri dönüşü olmayan zararlara yol açabilir. Aracı güçlendirmek amacıyla yapılan işlem, tam tersine, motorun boğulmasına ve hatta tamamen kullanılamaz hale gelmesine neden olabilir. Motor limitlerinin gereğinden fazla zorlanması; silindir, piston, subap ve turbo arızalarını ortaya çıkarabilir. Ayrıca, yanlış yükleme, aracın her zamankinden daha fazla yakıt tüketmesine yol açabilir. Aracın yanlış programlanması sonucunda hiç çalışmaması sorunu da zaman zaman yaşanabilmektedir.

Chip tuning, her araca uygulanamamaktadır. Bunun için, aracın sahip olduğu motor ve elektrik sistemlerinin kontrol edilebilir olması gerekir. Hangi araca yükleme yapılabileceği, yine uzman teknisyenler tarafından kararlaştırılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir