Arabamda Hararet Kalkmıyor (Hararet Göstergesinin Yükselmemesi)

By | 7 Haziran 2020

Araçlarda kullanılan soğutma sistemleri, hemen hemen aynıdır. Soğutma sistemi; devirdaim (su pompası), termostat (vana) ve suyun soğutulması için radyatör ve fandan oluşur. Devirdaim sürekli çalışır; ancak diğer parçalar, araç motoru belirlenen ısıya ulaştıktan sonra çalışmaya başlar. Motorun ısısı, hararet göstergesi aracılığıyla takip edilir. Hararet göstergesi, hemen hemen tüm araçlarda, gösterge tablosunda yer alır.

Sürücüler tarafından genellikle “arabada hararetin kalkmaması” olarak tanımlanan, hararet göstergesinin yükselmemesi, aracın motorunda bir sorun olduğunu gösterir ve ihmal edilmeden sorunun ortadan kaldırılması gerekir.

Hararet Göstergesi Kaç Olmalı?

Motorun ideal çalışma sıcaklığı 90 derecedir. Motor bundan daha düşük derecelerde çalışıyorsa, yakıt tüketimi artar. Daha yüksek sıcaklıklarda ise, motorda daha ciddi sorunlara ve öngörülemeyen masraflara yol açabilir. Bu nedenle, motor ısısının sabit tutulması, son derece önemlidir. Araç kullanılırken, zaman zaman hararet göstergesinin takip edilmesi gerekir. Bu gösterge, hem motor sıcaklığını gösterir; hem de herhangi bir arızanın ipucunu verir.

 

Hararet Göstergesi Neden Yükselmiyor?

Otomobillerde hararet göstergesinin yükselmemesi, bir sorunun varlığını gösterir. Aracın hararet göstergesinin yükselmemesi, temelde iki nedene bağlıdır.

Göstergenin yükselmemesinin en çok karşılaşılan nedeni, termostat arızasıdır. Bu durumda, araç soğutma suyu, radyatör ve motor bloğu arasında sürekli devridaim olur ve bu nedenle soğutma suyu, sürekli soğur. Termostat, motor sıcaklığını sabit tutan parçadır ve son derece önemli bir göreve sahiptir. Termostat arızası, sürücüler tarafından kolay fark edilmez. Arızanın anlaşılması için, birkaç ipucuna dikkat etmek gerekir. Araç hareket halindeyken hararet göstergesi aşağıya düşüyorsa; araç çalıştırıldığında çok geç ısınıyorsa; araç çalıştıktan sonra gerekli zaman geçmesine rağmen ideal ısıya ulaşmamışsa; araç kaloriferi sıcak hava vermiyorsa; trafik sıkışıklığı durumlarında araç çabuk ısınıyorsa; aracın termostatı arızalı demektir.

Termostat arızalıysa, yapılması gereken, acil olmamak üzere, ilk fırsatta yenisiyle değiştirilmesidir. Termostatın değişim kolaydır ve pahalı bir parça değildir.

Hararet göstergesinin yükselmemesinin ikinci nedeni ise, göstergenin arızalanmasıdır. Göstergeyi çalıştıran hararet sensörü ya da diğer adıyla hararet müşürüdür. Hararet göstergesi arızalarında, hararet sensörünün değiştirilmesi gerekir. Aracın termostatı üzerinde bulunan bu sensör, ucuzdur ve değişimi son derece kolaydır.

Burada dikkat edilmesi gereken, hararet sensörü arızasının, araca hararet yaptırmayacağıdır. Termostat ve fan, hararet sensörüne bağlı değildir. Sensör, sadece göstergedeki sıcaklık değerinin okunmasını sağlar.

Hararet Göstergesi Arızası Nasıl Anlaşılır?

Göstergenin bozuk olduğunun anlaşılmasının, çok kolay bir yöntemi vardır. Otomobil, 15 dakika rölantide çalıştırılır. Bu süre içinde, motorun ısınması ve hararetin 90 dereceye kadar yükselmesi gerekir. Eğer hararet yükselmiyorsa, kaloriferden sıcak hava gelip gelmediği kontrol edilir. Kalorifer sıcak hava üflüyorsa, motor ısınıyor demektir. Bu durumda, sorunun kaynağı, hararet sensörüdür. Eğer kaloriferden sıcak hava gelmiyorsa, termostat arızalanmış demektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir