Araba Motor Bakımı Nasıl Yapılır?

By | 6 Haziran 2020

Araba motor bakımının düzenli olarak yapılmasının çok sayıda faydası vardır. Periyodik motor bakımı; aracın performansını arttırır, olası arızaların önlenmesini sağlar, motorun kullanım ömrünü uzatır. Motor bakımının ihmal edilmesi, yüklü masrafa, hatta kimi zaman motorun tümden değişmesine neden olabilir. Motor bakımı, mutlaka teknik personel tarafından yapılmalı; yetkili teknik servisler tercih edilmelidir.

 

Araba Motor Bakımı Ne Zaman Yapılmalı?

Araç motor bakımı, yaz ve kış mevsimlerinin başlangıcında, uzun yola çıkılmadan önce mutlaka yapılmalıdır. Periyodik bakım süresi, benzinli araçlarda 10 bin kilometre, dizel araçlarda ise 15 bin kilometredir. Ancak 15 bin kilometre dolmamışsa bile, yılda bir bakım yapılması şarttır. Hibrit araçlarda motor bakımı, 15 bin kilometrede ya da yılda bir yapılmalıdır. Elektrikli otomobiller ise, 500 bin kilometreye kadar bakım gerektirmez; ancak yine de yılda bir kez mekanik aksamın kontrol edilmesinde fayda vardır. Tüm araç tiplerinde, eğer araç, zorlu koşullarda, örneğin çamurlu ya da çok tozlu alanlarda kullanılıyorsa, bakımının daha sık yapılması doğru olur.

 

Araba Motor Bakımı Neleri Kapsar?

Periyodik araba motor bakımında; motor yağı, soğutma suyu seviyesi, akü, buji, hava filtresi, polen filtresi, yağ filtresi kontrol edilir; gereken parçalar değiştirilir. Periyodik bakımlarda, ayrıca; rot ve balans ayarı, silecek suyu kontrolü ve fren ayarlarının kontrolü de yapılmaktadır.

Motor yağı, motor parçaları arasında kayganlaştırıcı role sahiptir. Motor yağı ve yağ filtresi değiştirilmediği zaman, motor içerisindeki parçalar, sürtünme nedeniyle zarar görür. Motor yağının, her değişimde aynı kalitede olmasına dikkat edilmelidir. Hava filtresi, motorun içerisine toz ve pislik girmesini engeller. Hava filtresinin gerektiği zaman değiştirilmemesi, motorun temiz havadan yoksun kalması, yakıt tüketiminin artması, çekiş gücünün düşmesi ve kullanım ömrünün kısalmasına neden olur. Polen filtresi ise, aracın içindeki havayı polenlerden korur. Araç içinde temiz hava sağlanması, polen filtresinin sıklıkla değiştirilmesine bağlıdır. Soğutma sıvısının da periyodik motor bakımlarında değiştirilmesi gerekir. Motoru ideal ısıda tutan soğutma sıvısının gerektiği zaman değiştirilmemesi, motorun hararet yaparak yanmasına neden olabilir. Periyodik motor bakımlarında, fren testleri de yapılır. Eğer gerekiyorsa, fren balataları değiştirilmelidir. Bakımda, fren hidrolik sıvısı da kontrol edilir ve gerekirse değişimi sağlanır.

Şanzıman dişlilerinin aşınmaması için, şanzıman tipine göre, 50 bin -100 bin kilometre arasında, şanzıman yağının değişmesi gerekir. Şanzıman yağının ne zaman değişeceğini, yetkili servisler belirler. Debriyajlar da ihmal edilmemeli, 60 bin kilometreden sonra debriyaj balataları mutlaka değiştirilmelidir.

Motor bakımı kapsamından, belirli aralıklarla, triger kayışı, bujiler ve akü kutup başlarının da değiştirilmesi gerekir. Her 50 bin kilometrede, subap ayarı da yapılmalıdır. Triger kayışı değişimi, 70 bin kilometreden sonra yapılır ve tam zamanına, uzman teknik personel karar vermelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir