Ağır Hasar Kayıtlı Araç Alınır Mı?

By | 2 Temmuz 2020

Az da olsa kendinize araba satın almak için belli bir para ayırdınız ve belli sitelerden araba araştırması yapıyorsunuz. Karşınıza çıkan pek çok ilanda hasarlı araçların da satışını yapıldığını fark etmemeniz mümkün değildir. Çünkü araba alımı için araştırma yaptığınız her sitede en az iki tane ağır hasar kayıtlı araç ilanını görmüşsünüzdür. Aklınıza gelen ilk soru ise ağır hasar kayırlı araç alınır mı olacaktır. Sizin için hazırlamış olduğunuz içeriğimizde merak ettiğiniz tüm soruları fazlasıyla yanıtlıyoruz.

Bütçesine uygun araç almaya karar veren kişiler özellikle de ikinci el araç satışlarında hasar konusuna dikkat edilmesi şarttır. Satışlarda hasar kaydı ya da ağır hasar kaydı işlemini görenlerin satın alım işleminin gerçekleştirmeden önce tarafsız bir oto ekspertiz raporu yaptırmaları gerekmektedir. Raporda çıkan sonuca göre araç satın alma işleminin yapılıp, yapılayacağına karar verilir.

İkinci El Araba Hasarı Alım Sürecinde Yapılması Gerekenler

Ekonomik durumlarına uygun olduğu için ikinci el araba satın alma isteyenlerin karşısına hasarlı ya da ağır hasarlı araç ilanları muhakkak çıkacaktır. Bu tarz ilanlarda alıcıların dikkat etmesi gereken iki ana nokta vardır. İlk nokta bu tarz araçların hasar kaydının olup olmadığının öğrenilmesidir. Bunun öğrenilmesinin hem kolay hem de güvenilir yolu Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’ nin Sigortam hizmetinden faydalanmaktır. Sistem sayesinde aracın karışmış olduğu 2003 senesi ve sonrasına ait tüm bilgilere kolayca ulaşılabilmektedir. Bu tarz bilgilere ulaşılabilmesi için ise araçta meydana gelen hasar giderlerinin trafik sigortası ya da kasko üzerinden karşılanarak, belgelendirilmiş olması mühimdir. Her iki kaynak üzerinden yapılamayan hasar giderme işlemleri ne yazık ki sistem üzerinden görüntülenemeyecektir.

İzlenmesi gereken bir diğer yöntem ise aracın hasar oranının belirlenebilmesi için güvenilir pto ekspertiz hizmeti alınmasıdır. Alınan hizmetle birlikte yapılan detaylı inceleme sonrasında araç üzerinde yapılan tüm işlemler de aracın hasar oranı da net bir şekilde belli olacaktır. Çıkan sonucu göre tüm kriterler göz önünde bulundurularak ikinci el hasar kayıtlı araç alınır mı sorusunun kararını vermeniz gerekecektir.

Alış satış işlemlerinin her iki taraf için de sorunsuz bir şekilde ilerleyebilmesi için güzel bir sistem kurulmuştur. Kurulan sistemde sigortam360.com adresi ziyaret edildiğinde, yapılması gereken işlem satın alınmak isteyen aracın plaka numarasını yazmanız yeterli olacaktır. Yapılan sorgu sonrasında araçla ilgili bilgilere ulaşma imkânı sağlanmaktadır.

Hasar Kaydı Bulunan Aracın Satın Alınması Alıcı için Zararlı Mıdır?

Uygun fiyatlı araç almak isteyen pek çok kişi hasarlı ya da ağır hasarlı araç satın alarak avantaj sağlamak istemektedir. Avantaj sağlanması için tercih edilen bu durum gerekli araştırma yapılmadan alınan araçlarda alıcı için büyük maddi kayıplara yol açabilir. Bu sebeple aracın herhangi bir problem oluşturmayacağı alınan raporlarla kesinlik kazanan araçlar alınmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir