2020 Yılı Noter Araç Devir İşlemleri Kaç Para Tutuyor?

By | 13 Temmuz 2020

Hayatınızı kolaylaştırmak amacıyla bütçenize de uygun olduğu için ikinci araba satışından yararlanarak sahip olmak istediğiniz arabayı seçtiniz. En zor kısmı atlatmış olsanız istemiş olduğunuz araca sahip olabilmeniz için son bir süreciniz kalmıştır. Son adımınızda ikinci el devir sürecinin tamamlanabilmesi için yapılması gereken noter araç devir işlemleridir. Bunun için hazırlanması gereken tüm evrakların hazırlanarak, kontrol işlemlerinin yapılması gerekir.

Hayallerindeki aracı ekonomik olması nedeniyle ikinci el araç satış yöntemiyle almak isteten kişiler arabaya dair resmi evrakların titizlikle incelenmesi gerekmektedir. Arabalarla ilgili gerekli olan tüm kayıt işlemlerini yaptıktan sonra devir işlemlerinin noter önünde tamamlanması önemlidir. Bu esnadan yapılan tüm işlemler noterde araç devir işlemleri 2020 maliyetlerine göre yapılmaktadır.

2020 Noter Araç Devir İşlemleri Hakkında Genel Bilgi

İkinci el araç satış işlemlerinde araç devir işlemleri noter masrafı arabayı almak isteyen kişiye aittir. Her işlemde olduğu gibi noter araç devir işlem masrafları da her yıl güncellenmekte olur; araba alan kişiler aracı aldıkları yıla göre ödeme yapmaktadırlar.

Noter Maliyeti: 54 TL

Noter Evrak Maliyeti: 148,50 TL

Belge Baskı Maliyeti: 22 TL

Noter Araç Satış Maliyeti: 224,50 TL

Noter Sıfır Araç Maliyeti: 171 TL

İkinci Araba Satış İşleminin Gerçekleşmesi için Hazırlanması Gereken Evraklar

Bireylerin kendi bütçelerine uygun bir şekilde araç satış işlemlerinin tamamlanması için hem arabasını satanın hem de arabayı satın almak isteyen kişinin notere sunması için hazır bulundurulması gereken evraklar aşağıdadır.

  • Noterden Alınan Satış Belgesi
  • Nüfus Cüzdanı
  • İlişiğin Kesildiğini Gösteren Belge
  • Trafik Belgesi & Tescil Belgesi
  • Trafik Sigorta Poliçesi
  • Vergi Numara Bilgisi
  • Plaka Numarası

Devir işlemleri tamamlandıktan sonra ruhsat işlemi de devir işlemlerinin gerçekleştirildiği noterde yapılabilmektedir. Böylece yeni aracınıza sahip olmak için ruhsat işlemlerinizi yapmanıza gerek yoktur. İşlemlerin yapılmasında satın alınan aracın plakası değiştirilirse farkı belgeler, plaka aynı kalırsa farklı belgeler gerekmektedir. Buna göre araba alan kişiler hangi plakayı kullanacaklarına karar vermelidir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir